3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Handel i usługi

Kto sporządza operat szacunkowy?

Kto sporządza operat szacunkowy?

Wycena nieruchomości nie jest rzeczą łatwą. Każdy, kto choć raz chciał kupić, lub sprzedaż jakąś nieruchomość wie, że na cenę może wpływać wiele czynników. Właśnie dlatego w takich sytuacjach najczęściej korzysta się z operatu szacunkowego. Co to jest, do czego się przydaje oraz kto go sporządza – wszystko to wyjaśnimy w poniższym artykule.

Czym jest operat szacunkowy?

Przy sprzedaży nieruchomości wiele osób decyduje się samemu ustalić ceną i sprawdzić, czy spotka nabywcę, który jest w stanie tyle zapłacić. Taka wycena nie ma jednak mocy prawnej, a może być ona wymagana np. w urzędach czy bankach. Formalna wycena wartości nieruchomości to operat szacunkowy.

Operat szacunkowy to oficjalna, respektowana urzędowo wycena nieruchomości. Zawsze musi być sporządzona w formie pisemnej i dokładnie opisywać, w jaki sposób dokonana została wycena. W dokumencie powinna być zawarta podstawa prawna, na podstawie której operat szacunkowy został sporządzony, a także wszystkie założenia oraz uwarunkowania merytoryczne, które wpłynęły na ostateczną wycenę.

Kto sporządza operat szacunkowy, i do czego taki dokument się przydaje?

Operat szacunkowy musi być przygotowany przez osobę o odpowiednich uprawnieniach. W Polsce takie uprawnienia posiadają rzeczoznawcy majątkowi, czyli osoby, które nie tylko posiały odpowiednią wiedzę, ale również zdały odpowiednie egzaminy państwowe. Dopiero po przejściu odpowiedniej ścieżki kwalifikacyjnej odpowiedni minister nadaje im uprawnienia, a ich nazwiska trafiają do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych.

Warto pamiętać, że aby wycena nieruchomości miała moc praną musi ją wykonać licencjonowany rzeczoznawca majątkowy, którego nazwisko znajduje się w wyżej wymienionym rejestrze. Trzeba też pamiętać, że urzędy ani banki nie akceptują oceny wartości nieruchomości w innej formie niż operat szacunkowy.

A operat szacunkowy może być potrzebny w wielu sytuacjach, m.in.:

  • trakcie pozyskiwania kredytu, w którym posiadana nieruchomość ma stanowić zabezpieczenia spłaty zobowiązania;
  • przy podziale majątku;
  • podczas egzekucji komorniczej;
  • do wyceny podatku od nieruchomości, lub podatku od spadków i darowizn.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − osiem =