3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Budownictwo i aranżacjaRóżne

Potęga symboliki sztuki afrykańskiej

Potęga symboliki sztuki afrykańskiej

Afryka to kontynent, który od setek lat pobudza wyobraźnię wielu osób. Różnorodność kultur, języków oraz flory i fauny sprawia, że często jest to wymarzone miejsce dla podróżników. Na szczególne wyróżnienie zasługuje sztuka afrykańska, która jest unikatowa i niepowtarzalna. Sztuka afrykańska jest ściśle związana z rytualistyką i światem duchowym lokalnych plemion.

Czym wyróżnia się sztuka afrykańska?

Sztuka afrykańska jest szerokim pojęciem, za którym kryje się wiele różnych nurtów. Afryka jest ogromnym kontynentem, a więc występowanie różnorodnych nurtów jest czymś absolutnie naturalnym. Są jednak pewne cechy, które sprawiają, że sztuki afrykańskiej nie da się pomylić ze sztuką pochodzącą z jakiegokolwiek innego miejsca na świecie. Dramatyczne maski, szamańskie totemy, fetysze i specyficzne rzeźby postaci są czymś, co szczególnie wyróżnia sztukę Afryki.

Maski – ważny element afrykańskiej sztuki

Maski są prawdopodobnie najbardziej popularną formą sztuki afrykańskiej. Pełnią one nie tylko funkcje dekoracyjne, ale są także ważnymi symbolami dla miejscowych plemion. Tradycyjna maska afrykańska jest noszona podczas różnego rodzaju uroczystości i rytuałów. Maski mają ogromne znaczenie symboliczne dla członków afrykańskich plemion. Wierzą oni bowiem, że maska jest elementem łączącym świat ludzki ze światem duchów.

Czym są fetysze i jakie jest ich znaczenie?

Mieszkańcy Afryki wierzą, że świat jest bardzo niebezpiecznym miejscem, w którym trudno jest przetrwać bez pomocy ze strony sił nadprzyrodzonych. Dlatego też Afryka jest miejscem, gdzie ceremonie religijne i magiczne rytuały są nieodzownym elementem życia jej mieszkańców. Przedmiotami, które stanowią element symboliczny podczas sprawowanych rytuałów, są nie tylko maski, ale także fetysze. Fetyszami są zazwyczaj figurki przypominające humanoidalną postać, która wyróżnia się szczególnymi atrybutami i nadprzyrodzoną mocą. Fetysz jest odzwierciedleniem duchowego bytu, który według wierzeń tubylców, ma zapewnić całemu plemieniu bezpieczeństwo i dobrobyt.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 3 =