3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Zdrowie i uroda

Jak rozmawiać z alkoholikiem? Czyli długa droga do trzeźwości

Jak rozmawiać z alkoholikiem? Czyli długa droga do trzeźwości

Tak naprawdę problem alkoholowy jednej osoby w rodzinie jest problemem całej rodziny. Osoba uzależniona od tej używki wpływa destrukcyjnie zarówno na swój stan emocjonalny i psychiczny, jak i stan swoich bliskich. Dlatego tak istotne jest dążenie do tego, by alkoholicy decydowali się na leczenie alkoholizmu. Zanim jednak do tego dojdzie, potrzebna jest rozmowa, zachęta i wskazanie rozwiązania, czyli terapii dla alkoholików. Nie jest to jednak łatwe zadanie, aczkolwiek możliwe do wykonania.

Jak rozmawiać z alkoholikiem o wyjściu z nałogu?

AlkoholNa pewno nie można unikać tematu alkoholizmu nawet wówczas, gdy nasz bliski ma chwilową przerwę w sięganiu po alkohol. Tak naprawdę jedynie momenty trzeźwości takiej osoby są odpowiednim czasem na podejmowanie tego typu rozmów. Ważne jest również, aby nie atakować bliskiej osoby oskarżeniami – skup się na faktach i staraj się je przedstawić jak najjaśniej, bez miejsca na domysły. Musisz wyraźnie przedstawić negatywny wpływ alkoholizmu bliskiego nie tylko na niego samego, ale i na każdego z członków rodziny. Dlatego ważne jest, by tego typu rozmowa została wcześniej dokładnie przemyślana i zaplanowana. Bardzo jasne przedstawienie sprawy, podanie konkretnych przykładów zachowań, które uaktywniają się pod wpływem alkoholu, jest konieczne do tego, by wskazać alkoholikowi, że jego picie nie jest okazjonalne czy niekłopotliwe, lecz jest realnym zagrożeniem dla życia i spokoju całej rodziny.

Warto również skorzystać z pomocy specjalistów, którzy z całą pewnością doradzą, w jaki sposób komunikować się z osobą uzależnioną. W tym celu można skontaktować się z Ośrodkiem Leczenia Uzależnień, gdzie bez najmniejszych problemów można uzyskać odpowiednie wskazówki co do tego jak postępować z alkoholikiem.

Jak wygląda terapia dla alkoholików?

Terapia składa się z kilku etapów, podczas których uzależniony ma szansę zauważyć, jak wiele zniszczeń alkoholizm dokonał w jego życiu, a następnie wskazywana jest droga wyjścia z tej ciężkiej sytuacji. W trakcie terapii alkoholicy znajdują się pod opieką profesjonalnych terapeutów, lekarzy i psychologów, którzy czuwają nad ich zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym. Pierwszym etapem jest tak zwany detoks, następnie uzależniony jest poddany terapii podstawowej, zaś kończy ją na etapie pogłębionym, dzięki któremu ma szansę zacząć żyć na nowo w normalny sposób.

Głównym celem terapii dla alkoholików jest doprowadzenie do sytuacji, w której leczony potrafi poradzić sobie bez alkoholu i utrzymuje abstynencję, dzięki czemu we właściwy sposób funkcjonuje zarówno w rodzinie, jak i w społeczeństwie. Więcej informacji na temat terapii alkoholowej znajdziesz na stronie prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu Tu i Teraz

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 − 3 =