3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

3-14.plHandel i usługiRóżne

Czy prasowanie koszulki z nadrukiem jest bezpieczne?

Czy prasowanie koszulki z nadrukiem jest bezpieczne?

Współczesna technologia sprawia, że każdy może dziś nosić się w koszulkach z własnym nadrukiem niezależnie od tego co grafika będzie prezentowała. Z jednej strony budzi to zachwyt osób ceniących swoją indywidualność, ale z drugiej strony część społeczeństwa patrzy na to nieprzychylnie, bowiem istnieje grupa osób, która swój światopogląd na drukowanej odzieży wyraża w dość kontrowersyjny sposób. Dziś nie będziemy jednak skupiać się na opiniach. Przyjrzymy się bliżej zagadnieniu jakie stanowi o sposobie użytkowania tekstyliów z indywidualną grafiką.

Nie czytamy treści na metkach

To jest największy błąd jaki popełniamy i tyczy się przede wszystkim samych materiałów. Okazuje się, że tekstylia bywają bardzo wymagające. Piorąc lub prasując w zbyt wysokich temperaturach uszkadzamy zarówno tkaninę, jak i widniejącą na niej grafikę.

Skoro już mowa o prasowaniu….

Temu zagadnieniu trzeba się przyjrzeć dwojako. Na pierwszy rzut weźmy pod lupę sam materiał. Każdy, kto ma doświadczenie w prasowaniu doskonale wie jakie materiały, w jakiej temperaturze należy prasować, kiedy trzeba traktować je wysoką temperaturą po lewej stronie oraz kiedy pod żadnym pozorem nie można stosować pary wodnej. I tu okazuje się, że najwięcej błędów popełniamy wtedy, kiedy mamy do czynienia z materiałami czarnymi o lśniącej strukturze. Zwykle charakteryzują się tym tkaniny syntetyczne. Kiedy prasujemy je w wysokich temperaturach na prawej stronie, szybko okazuje się, że na ich powierzchni zaczynają pojawiać się białe pręgi wyglądające nieestetycznie.

A co w sytuacji kiedy na koszulce dodatkowo widnieje nadruk? Najważniejsze jest to, aby dowiedzieć się do jakich temperatur i warunków przystosowany jest nadruk. Warto więc wiedzieć więcej na temat poszczególnych, często wykorzystywanych technologii. Wśród nich znajdą się między innymi sitodruk, termotransfer, flock, flex i druk cyfrowy.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest prasowanie na lewej stronie. W przeciwnym razie napis tudzież grafika mogą po prostu się stopić niszcząc nie tylko efekt wizualny całej koszulki, czy innego ubioru, ale także i stopkę żelazka. Jeśli producent zaleca prasowanie przez wilgotną, bawełnianą ściereczkę warto się do tego dostosować.

Podczas procesów produkcyjnych każda partia odzieży jest dokładnie testowana przez wykwalifikowanych specjalistów na przeznaczonym do tego celu sprzęcie. Właśnie dlatego treść jaka przekazywana jest nam, kupującym, na metkach powinna być respektowana.

Odpowiedzmy zatem na zasadnicze pytanie – czy prasowanie odzieży z nadrukiem jest bezpieczne?

Oczywiście, że tak! Oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy świadomi różnic jakie występują w obrębie poszczególnych rodzajów tkanin i nie traktujemy ich w sposób uniwersalny. Na wielu rzetelnych stronach internetowych, często prowadzonych przez specjalistów w swojej dziedzinie, można znaleźć fachową lekturę traktującą o poszczególnych tekstyliach. Również na ten temat warto dowiedzieć się nieco więcej zwłaszcza, że rynek w tej kwestii wciąż się zmienia.

Zobacz także:

Koszulki z napisami i trendy na lato 2017

Udostępnij

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 2 =