3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Zdrowie i uroda

Alkoholizm, a praca zawodowa. Jak wpływa?

Alkoholizm, a praca zawodowa. Jak wpływa?

Alkoholizm to choroba, z którą obecnie boryka się bardzo dużo Polaków. Wiele kobiet i mężczyzn nie zawsze jednak umie przyznać się przed sobą i przed innymi, że są uzależnieni od alkoholu. Częste sięganie po kieliszek nie tylko doprowadza do pogorszenia się stosunków między osobą uzależnioną, a jej bliskimi, ale także znacznie wpływa na pracę oraz obowiązki, które się w niej wykonuje.

Jak alkoholizm wpływa na pracę zawodową?

Stres, natłok zadań w pracy, niezbyt udane relacje z szefem i współpracownikami często doprowadzają do częstszego sięgania po kieliszek. Zazwyczaj zaczyna się niewinnie od kieliszka wina, puszki piwa – wieczorem. Jednak, gdy kolejne dni zwieńczone są alkoholem, a jego dawki z dnia na dzień wzrastają, często takie osoby wpadają w uzależnienie od alkoholu, które ma bardzo negatywne skutki. Do jednym z poważniejszych problemów spowodowanych częstym piciem są problemy w pracy. Osoby nadużywające alkoholu zaczynają się spóźniać do pracy lub całkowicie przestają do niej przychodzić, gdyż rano po prostu nie są w stanie wstać z łóżka ze względu na kac, który im towarzyszy. Gdy po takim kilkudniowym piciu udaje im się dotrzeć do pracy, najczęściej są w niej mało wydajni lub całkowicie rozkojarzeni.

Zobacz: Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień - Terapie "TU i TERAZ"

Skutki alkoholizmu

Osoby uzależnione od alkoholu stają się bardzo kiepskimi pracownikami, bez względu na to, gdzie pracują. W pracy zazwyczaj rano się źle czują i tak naprawdę potrzeba kilku godzin „by doszli do siebie”. Po wieczornym spożywaniu alkoholu, najczęściej takie osoby nie mogą prowadzić pojazdów – co w przypadku wielu zawodów, znacznie utrudnia im pracę. Dodatkowo, alkohol powoduje rozdrażnienie, senność, złość. Uzależnieni od alkoholu kompletnie przestają wykonywać polecenia szefów oraz częściej kłócą się z współpracownikami. Takie osoby często również „zawalają” swoje obowiązki, gdyż nieterminowo wykonują swoje projekty oraz zadania.

Jak widać, alkoholizm może doprowadzić do utraty posady, gdyż prędzej czy później osoby pracujące z osoba uzależnioną od alkoholu dostrzegą problem.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + pięć =