3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Zdrowie i uroda

Rehabilitacja niemowląt metodą NDT-Bobath

Rehabilitacja niemowląt metodą NDT-Bobath

Rodzice często nie zastanawiają się, w jaki sposób powinien przebiegać prawidłowy rozwój ich dziecka. Rozwój małego człowieka jest bowiem zaprogramowany tak, aby mógł on po około dwunastu miesiącach stanąć na nogi. Niestety czasem może się zdarzyć, że dziecko będzie potrzebować dodatkowej stymulacji, aby móc podążać rozwojową ścieżką.

Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacja metodą NDT-Bobath to kompleksowe i wielokierunkowe oddziaływanie na sferę psychoruchową dziecka, u którego zdiagnozowano lub też podejrzewa się deficyty rozwojowe. Sam proces rehabilitacji obejmuje nie tylko malucha, ale także jego rodziców oraz najbliższe środowisko.

Kiedy podejrzewamy, że nasza pociecha nie rozwija się prawidłowo warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.

Zaburzenia rozwojowe najczęściej obserwuje się u dzieci z niską wagą urodzeniową, urodzonych przedwcześnie, u noworodków z zaburzeniami oddychania, a także dzieci z zaburzeniami okołoporodowymi.

Powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, jeśli zauważymy, że nasze dziecko nabywa zdolności ruchowe w sposób opóźniony lub nieprawidłowy a także wówczas, gdy u dziecka długo występuje asymetria ułożeniowa lub jeśli dziecko preferuje tyko jedną stronę ciała (chwyta zabawki jedną ręką, zawsze śpi z główką w jedną stronę).

Na czym polega metoda Bobath?

Opracowana przez czeskie małżeństwo neurofizjologów dr Bertę i Karela Bobath metoda rehabilitacji niemowląt oraz małych dzieci skutecznie pomaga walczyć z deficytami rozwojowymi już od pierwszych miesięcy życia.

Terapia opiera się na kreatywnym dostosowaniu ćwiczeń korekcyjnych przez fizjoterapeutę do indywidualnego momentu dojrzewania każdego dziecka. Ćwiczenia te, w formie zabawy, pokazują dziecku prawidłowe wzorce ruchowe. Dzięki wczesnej interwencji w wielu przypadkach udaje się całkowicie wyeliminować deficyty rozwojowe.
W terapii NDT-Bobath główną rolę odgrywa fizjoterapeuta, ale ważne jest, aby rodzice poprzez codzienne czynności pielęgnacyjne wspomagali i utrwalali prawidłowe wzorce ruchowe u swojej pociechy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + dwadzieścia =