Panele fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Stale rośnie liczba osób chętnych do tego, aby w sposób ekologiczny, lecz co najważniejsze, znacznie tańszy niż konwencjonalnie, generować potrzebny dla swojego gospodarstwa domowego prąd. Warto jednak przed zakupem takich paneli wiedzieć, że na rynku istnieje ich kilka modeli. Być może wiedza ta pozwoli lepiej dobrać odpowiedni dla siebie ich rodzaj. Jakie są zatem najpopularniejsze rodzaje paneli fotowoltaicznych?
Najpopularniejsze panele fotowoltaiczne
Co zatem może spotkać na rynku osoba zainteresowana panelami fotowoltaicznymi? Jakie są ich rodzaje? Przede wszystkim rozpocząć trzeba od modelu, który charakteryzuje się największą sprawnością. Mowa jest o panelach monokrystalicznych. Produkowane są one z jednego kawałka krzemu, z ustawieniem kryształu w jednym kierunku. Sprawność tego modelu to nawet 19%, a oprócz tego, cechuje się on ogromną żywnością sięgającą nawet do 30 lat.
Drugim z kolei modelem jest wersja polikrystaliczna, która zaliczana jest do najpopularniejszego i najchętniej stosowanego rodzaju. Cenione są one przede wszystkim z powodu najniższego spadku mocy podczas wzrostu temperatury. Sprawność tego modelu dochodzi do 16%.
Kolejnym wartym uwagi rodzajem panelu fotowoltaicznego jest model z krzemu amorficznego, czyli niewykrystalizowanego. Co prawda posiada on najniższą sprawność, bo zaledwie około 7-10%, lecz jednocześnie jest to wersja najtańsza.
Co prawda ostatni model, czyli panele CdTe nie jest zbyt popularny, lecz warto o nim nieco wiedzieć. Łatwo je rozpoznać z powodu ich innego, lekko czerwonego koloru, który jest efektem głównego składnika, czyli kadmu. Ich sprawność oceniana jest na poziomie około 15%.
Podsumowanie
Choć fotowoltaika wydaje się dość łatwym i prostym zagadnieniem to, jak widać po powyższych przykładach, może kryć naprawdę wiele tajemnic przed początkującymi inwestorami. Warto więc sięgnąć po tę wiedzę i dopiero wtedy, zupełnie świadomie podjąć decyzje o dobraniu i kupieniu odpowiedniego dla siebie rodzaju panelu fotowoltaicznego.