Pale prefabrykowane znajdują zastosowanie w wykonywaniu tzw. fundamentów pośrednich w budownictwie mieszkaniowym, ale i przemysłowym oraz specjalistycznym. Najczęściej swoje zastosowanie znajdują pale pełne, a nieco rzadziej te występujące w postaci rur z otwartym lub zamkniętym dnem. Pale posiadają szereg istotnych zalet, które wymienimy w tym artykule.
Zalety pali prefabrykowanych
Największą, a zarazem i kluczową zaletą stosowania pali prefabrykowanych jest łatwość ich wykonania. Przy zastosowaniu jednej palownicy istnieje możliwość wykonania konstrukcji, która będzie mierzyć nawet 350 metrów. Idąc dalej możemy również powiedzieć, że sprawdzą się one przy tworzeniu fundamentów na znacznych głębokościach.
Kolejną zaletą stosowania pali prefabrykowanych jest możliwość wykorzystywania ich przy tworzeniu fundamentów pośrednich. Z czego to wynika? Mianowicie z tego, że można idealnie dopasować ich długość do danych warunków gruntowych takich jak te z miejscowymi przegłębieniami jak i również z występującymi soczewkami słabego gruntu. Co istotne, do ich produkcji stosowany jest wysokiej klasy beton, co gwarantuje perfekcyjną sprężystość pala, wysoką skuteczność jego wbijania, a także odporność na wszelkiego rodzaju zarysowania. Konkludując pale prefabrykowane są po prostu niesamowicie trwałe.
Ważnym aspektem jest również to, że ten rodzaj pali można wykonać pod dużym kątem, co jest zbawienne podczas budowy wykonywanej na nierównym terenie. Dodatkowo pozwalają one na bieżąca kontrolę, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo czasu, gdyż systematycznie dokonuje się poprawek, a nie w sytuacji, kiedy duża część pracy została już wykonana.
Pale prefabrykowane umożliwiają przeprowadzanie wstępnych badań nośności, a co za tym idzie istnieje możliwość skutecznego zoptymalizowania długości oraz liczby pali. Za sprawą stosowania pali z płaskim, obustronnym zakończeniem, który dodatkowo jest wyposażony w symetryczne zbrojenia możliwe jest dowolne ustawianie pali pod kafarem oraz swobodne manewrowanie nimi.