Ogrzewanie domu drewnem wiąże się, co prawda z pewną niewygodą, ale też i ze znacznymi oszczędnościami, bo drewno wciąż pozostaje najtańszym surowcem opałowym. Aby dobrze grzało podczas długich zimowych miesięcy, powinno odznaczać się jak najwyższą wartością energetyczną.
ZANIM DORZUCISZ DO PIECA
Właściwie każde drewno nadaje się do wykorzystania jako opał, z pewnym znaczącym wyjątkiem. Nie wolno palić świeżym i mokrym surowcem, bo to prowadzi do utraty połowy (!) zawartej w drewnie energii. Więcej, wilgotny opał szybko zamieni palenisko w klasyczną wędzarnię, zaczadzi pomieszczenie i oblepi wnętrze przewodu kominowego trudną do usunięcia smołą drzewną. Aby uniknąć tego ponurego scenariusza, świeży surowiec należy poddać sezonowaniu przez okres od 18 do 24 miesięcy, co doprowadzi do obniżenia zawartości wody z 70% do 15-20%. Drewno o wilgotności do 20% jest równomiernie suche w swoim przekroju i podczas spalania całe ciepło oddaje otoczeniu, szybko ogrzewając nasze wnętrza.
KALORYCZNOŚĆ DREWNA OPAŁOWEGO
Wydajność energetyczna drewna zależy nie tylko od jego wilgotności, ale i od gatunku drzewa, z którego pozyskano surowiec opałowy. Jeżeli chodzi o kaloryczność gatunków drewna, najwyższą wartością opałową odznaczają te o wysokiej gęstości. Gęste drewno będzie paliło się wolno, przez długi czas utrzymując wysoką temperaturę w piecu i mieszkaniu. Choć drogie, gęste i twarde drewno opałowe wystarczy na dłużej i może okazać się bardziej ekonomiczne od swoich tańszych odpowiedników.
Zobacz: Skład drewna Wrocław - "U Grzegorza"
NAJLEPSZE NA OPAŁ
GRAB — surowiec o najwyższej wartości opałowej (2200 kWh/mp) i jeden z najlepszych gatunków drewna do kominka. Spala się bardzo wolno i daje dużo ciepła. Szybko przesycha.
BUK — najpopularniejsze drewno opałowe o wysokiej wartości opałowej (2100 kWh/mp). Nadaje się do wszystkich typów pieców i kominków.
DĄB — ma wysoką wartość opałową (2100 kWh/mp), pali się powoli i bardzo długo, a w trakcie spalania uwalnia garbniki o przyjemnym gorzkim zapachu. Musi jednak schnąć dłużej niż inne rodzaje drewna – od 2,5 do 3 lat.
AKACJA – jej wartość opałowa (2100 kWh/m) zbliżona jest do dębu, jednak akacja przesycha znacznie szybciej.
JESION — ceniony jako opał do kominków, ma wysoką wartość opałową (2100 kWh/mp). Dosyć szybko przesycha.