3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Transport i motoryzacja

Kiedy należy wykonać napełnianie klimatyzacji?

Kiedy należy wykonać napełnianie klimatyzacji?

Każdy kierowca wie, że klimatyzacja w samochodzie to przydatny wynalazek, bez którego ciężko byłoby podróżować. W upalne dni jest niezastąpiona. Zapobiega również parowaniu szyb, dzięki czemu jazda jest bezpieczniejsza i przyjemniejsza. Jednak musi być ona regularnie napełniana. Kiedy i co jaki czas należy napełnić klimatyzację?

Napełnianie klimatyzacji – dlaczego należy to robić?

Wiele osób korzysta regularnie z klimatyzacji w samochodzie, jednak nie serwisuje jej systematycznie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że odkładanie takiej wizyty jest niezbyt rozsądne. Nieserwisowana klimatyzacja zmniejsza komfort jazdy, a dodatkowo może być szkodliwa dla zdrowia. Klimatyzacja stanowi doskonałe źródło do rozwoju bakterii i grzybów, które wraz z uruchomieniem jej, rozpylane są do wnętrza samochodu.

Jak często powinna być napełniana klimatyzacja?

Napełnianie klimatyzacji jest rutynową czynnością, którą można wykonać w każdym serwisie. Podczas tej czynności, klimatyzacja napełniana jest czynnikiem chłodniczym, którego zadaniem jest obniżenie temperatury w środku auta. Badania wskazują, że przez cały rok około 10% czynnika chłodniczego wyparowuje z systemu. Dlatego też klimatyzacja powinna być napełniana raz na dwa lata i to najlepiej przed sezonem letnim, kiedy to jest ona używana najczęściej. Cały proces trwa około godziny i nie jest kosztowny. Dodatkowo raz w roku należy wykonać przegląd klimatyzacji z pobieżną diagnostyką, która wykluczy awarie i zapobiegnie większym kosztom, które trzeba byłoby ponieść na naprawę.

Co świadczy o tym, że klimatyzacja musi zostać napełniona?

Niestety nieserwisowana klimatyzacja może ulec uszkodzeniu. Często świadczy o tym wydobywający się nieprzyjemny zapach po włączeniu chłodzenia. Dodatkowo klimatyzacja słabo chłodzi lub zupełnie nie działa. Jest to oczywisty fakt świadczący o tym, że klimatyzacja uległa uszkodzeniu. Najczęściej, rozwiązaniem jest napełnienie klimatyzacji, które uzupełnia braki czynnika chłodniczego. Dodatkowo wymieniany jest jeszcze filtr przeciwpyłkowy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 13 =