3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

RóżneTransport i motoryzacja

Płyny i oleje w samochodzie

Płyny i oleje w samochodzie

Wymiana płynów i olejów w samochodzie jest podstawą użytkowania samochodu. Jego prawidłowa eksploatacja może znacznie wydłużyć jego żywotność.

Olej silnikowy

Sprawdzanie poziomu oleju samochodowegoTen typ oleju wymienia się wraz z filtrem zgodnie z terminami podanymi w instrukcji obsługi pojazdu. Mniej więcej powinno się więc go wymieniać raz do roku albo średnio po przejechaniu 10 albo 20 tysięcy kilometrów. Jeżeli jednak chodzi o pojazdy wyposażone w instalacje LPG, okresy pomiędzy wymianami powinno się skracać o 25 %. Ważne jest, aby ten olej samochodowy wymieniać przy uwzględnieniu zaleceń producenta. Tak więc należy stosować konkretny jego rodzaj. Powinno się poziom oleju sprawdzać co najmniej raz na miesiąc albo przed każdą dłuższą podróżą. Jeżeli jego poziom nie jest dostateczny, to należy dolać dokładnie ten sam olej, od tego samego producenta, który już znajduje się w silniku. Koszt wymiany ze wszystkim wynosi średnio 100 zł w zależności od mechanika.

Płyn chłodniczy

Płyn chłodniczy powinno wymieniać się średnio raz na trzy lata. Jego funkcją jest chłodzenie silnika, dzięki czemu się on zwyczajnie nie przegrzewa. Oprócz tego ma on wpływ również na inne części samochodowe. Smaruje on również elementy układu chłodniczego.

Płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy należy wymieniać raz na dwa lata. Posiada właściwości higroskopijne, co oznacza, że pochłania wilgoć z otoczenia. Jego wymiana kosztuje średnio 50 zł. Odpowiada on za prawidłowe hamowanie pojazdu, dlatego też jest niezwykle istotny. W momencie, kiedy kolor cieczy zmieni kolor na jasnobrązowy, to należy go wymienić nawet jeśli okres dwóch lat nie minął. Jego sprawdzanie jest niezwykle istotne, ponieważ jego brak może doprowadzić do wypadków. Sprawne hamulce są jednymi z istotniejszych części samochodowych w ogóle.

Olej w skrzyni biegów

Olej w skrzyni biegów powinno wymieniać się po zrobieniu około 40-60 tys kilometrów. Czasem jednak w przypadku niektórych samochodów oleju nie wymienia się w ogóle, a jedynie dolewa. Jego wymiana wynosi średnio około 200 zł.

Posiadacze samochodów doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo trzeba o nie dbać. Warto w tym celu znaleźć dobrego i zaufanego mechanika, który będzie przeprowadzał regularnie jego przeglądy. Dotyczy to nie tylko aut osobowych, ale również ciężarówek. W tym drugim przypadku dobrze jest rozpocząć współpracę z miejscem specjalnie dedykowanym tego typu pojazdom. Serwis samochodów ciężarowych odpowiednio zadba o kondycję auta, dzięki czemu zwiększy nie tylko jego żywotność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + 7 =