3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Różne

Cegła klinkierowa – rodzaje

Cegła klinkierowa – rodzaje

Niezmiennie od kilku lat najchętniej wykorzystywanym materiałem do wykończenia elewacji jest cegła klinkierowa. Tworzywo to ma wiele zalet – przykładowo, posiada świetne właściwości termoizolacyjne, dzięki którym zużycie opału zimą będzie znacznie mniejsze. Dodatkowo, rozwiązanie to daje nam trwałą i atrakcyjną pod względem wizualnym elewację. Co istotne, można myć ją także wodą z węża ogrodowego bez strachu przed niechcianym efektem ubocznym. Szukając odpowiedniej cegły klinkierowej w sklepie możemy napotkać jej dwa warianty. Czym się różnią? Procesem produkcji, ceną i wyglądem.

Cegła klinkierowa maszynowo formowana

Rodzaj ten jest produkowany przemysłowo w specjalnie do tego celu przeznaczonych maszynach, dzięki czemu każda z cegieł wygląda dokładnie tak samo. Najczęściej, posiadają one gładką powierzchnię, która ułatwia ich czyszczenie. Ponadto regularny kształt usprawnia murowanie. W polskich domach w większości przypadkach można spotkać elewację w kolorze żółtym bądź ceglanym.

Cegła klinkierowa ręcznie formowana

Z kolei ta odmiana materiałów budowlanych powstaje bez użycia specjalistycznego sprzętu, przez co każda z cegieł ma nieco inną fakturę. Takie działania pozwalają nam uzyskać wyjątkowo interesujący wygląd elewacji, która doda oryginalności każdemu z wnętrz. Pewna grupa murarzy twierdzi, że to właśnie ułożenie tego wariantu cegły klinkierowej jest sprawniejsze. Fachowcy tłumaczą, że dzięki lekko nieregularnym kształtom, łatwiej ukryć ewentualne niedociągnięcia.

Podsumowując, zarówno cegła klinkierowa maszynowo formowana, jak i ta ręcznie wykonana ma swoich zwolenników. Oba rodzaje spełniają swoje zadanie w takim samym stopniu i są równo skuteczne pod względem termoizolacyjnym. Z tego względu decyzja o wyborze jednego z dwóch wariantów należy do Ciebie i Twoich upodobań.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 2 =