3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Zdrowie i uroda

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego – rehabilitacja i ćwiczenia

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego – rehabilitacja i ćwiczenia

Szacuje się, że dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa dotyczą 80 procent populacji. Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego jest już chorobą cywilizacyjną, cierpią na nią z roku na rok coraz większa liczba pacjentów. przepuklina może być początkiem jeszcze bardziej bolesnej dyskopatii. Leczy się ją farmakologicznie, fizjoterapeutycznie, a w ostateczności chirurgicznie.

Aby zapobiec przepuklinie lub złagodzić jej objawy, należy prowadzić zdrowy, aktywny tryb życia. Wskazane są odpowiednie ćwiczenia, a przy poważniejszych objawach zabiegi rehabilitacyjne. Te ostatnie powinny się skoncentrować na przywróceniu prawidłowego funkcjonowania mięśni grzbietu i zredukowania obrzęku. Zabiegi powinny się skupiać na pobudzeniu krążenia w mięśniach grzbietowych, rdzeniu kręgowym i nerwach. Chodzi też o poprawę przepływu limfy w bolesnej okolicy.

Prawidłowe ćwiczenia

Ważną zasadą podczas wykonywania ćwiczeń jest to, aby nie forsować się, jeśli występują już dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa lędźwiowego. Ćwiczymy tyle, na ile mamy siły i nie powoduje to dodatkowego bólu. Można stosować m.in. ćwiczenia izometryczne, relaksacyjne, rozluźniające, rozciągające i wzmacniające. Są to na przykład ćwiczenia związane z tzw. metodą McKenziego (notka na temat metody na Rehabilitacja RST). Nie zajmują dużo czasu, a mogą przynieść spektakularne rezultaty. Czasami ćwiczenia dla większej skuteczności wymagają zastosowania specjalnej piłki lub wałka masującego. O ich prawidłowe wykonanie lepiej zapytać fachowców. Dobry fizjoterapeuta dobierze nam odpowiedni zestaw ćwiczeń. Ważna jest cykliczność wykonywania takiej gimnastyki. Dobrze jest też spacerować i pływać, ale zanim udamy się na basen, warto skonsultować to z naszym lekarzem lub fizjoterapeutą.

A wibroakustyka?

Rehabilitacja przy przepuklinie odcinka lędźwiowego kręgosłupa powinna być indywidualnie dobrana do pacjenta. Wśród skutecznych metod są takie, jak metoda Ackermanna czy Osteopatia Inne to FOI, PNF, IAOM itp. Te metody zaproponowane nam zostaną w dobrym gabinecie fizjoterapeutycznym. Jednym z zabiegów rehabilitacyjnych przy przepuklinie kręgosłupa lędźwiowego jest też fonowanie. To swoistego rodzaju mikromasaż na poziomie komórkowym, wykorzystujący wibracje wytwarzane przez dźwięki. Sprzyja zmniejszeniu obrzęku, poprawia krążenie krwi i limfy. Nie jest to jednak metoda uznana klinicznie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 10 =