3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Zdrowie i uroda

Czym jest detoks alkoholowy?

Czym jest detoks alkoholowy?

Alkohol jest substancją psychoaktywną, która ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu oraz nasze zachowanie. Związane jest to przede wszystkim z zawartością etanolu, który jest jego głównym składnikiem. Długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje zaburzenia w gospodarce jonowo-elektrolitowej oraz niedobory witamin i minerałów, natomiast jego odstawienie -nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego. W takim przypadku pomocą może być detoks alkoholowy.

Uzależnienie od alkoholu

Każdy nadużywający alkoholu najczęściej nie zauważa, że jest już od niego uzależniony. Widzi to natomiast rodzina, współpracownicy i najbliższe środowisko. Alkoholizm jest chorobą, którą bardzo ciężko się leczy. Potrzeba do tego nie tylko silnej woli, ale często również wsparcia. Warto jednak zawsze taką drogę podjąć. We wczesnym etapie niezwykle pomocna jest detoksykacja alkoholowa, która pomaga przebrnąć przez objawy zespołu abstynencyjnego.

Detoks alkoholowy – co to właściwie jest?

Etanol i inne toksyny znajdujące się w alkoholu mają bardzo negatywny wpływ na stan naszego organizmu. Mogą prowadzić do poważnych dolegliwości i schorzeń, szczególnie gdy spożywa się do przez długi okres czasu. Zaburzają przede wszystkim naszą gospodarkę jonowo-elektrolitową oraz wypłukują witaminy i minerały. Odstawić alkohol nie jest również łatwo ze względu na zespół abstynencyjny, który objawia się dolegliwościami fizycznymi i psychicznymi. Temu właśnie ma zapobiec detoks alkoholowy. Jest to po prostu odtrucie organizmu, które pozwala usunąć z krwiobiegu toksyny pochodzące z alkoholu oraz uzupełnić wypłukane witaminy i minerały.

Zobacz: Leczenie alkoholizmu Kraków - Ośrodek Uzależnień Terapie "Tu i Teraz”

Efekty detoksykacji alkoholowej?

Detoksykacja trwa zazwyczaj około 7 dni. W tym czasie podaje się pacjentowi płyny oraz witaminę B1, magnez i potas. W razie potrzeby podawane są również leki przeciwbólowe, nasenne lub uspokajające. Dzięki niej pacjent dużo lepiej znosi objawy zespołu abstynencyjnego takie jak bóle mięśni, głowy, nudności, wymioty, rozdrażnienie, napady agresji, lękowe czy omamy. Jest dobrym wstępem do terapii odwykowej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 5 =