3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Różne

Popularne motywy ukazywane w figurkach afrykańskich

Popularne motywy ukazywane w figurkach afrykańskich

Dla wielu osób bardzo istotne w życiu są różnorodne symbole. U jednych przejawia się to w formie tatuaży, dla innych w biżuterii, a dla jeszcze innych w detalach, które zdobią wnętrze ich domu czy mieszkania. W przypadku tych ostatnich, ważnym jest aby symbolizowały one życiowe wartości oraz „przyciągały” do danego domu pozytywne fluidy, których celem będzie zapewnienie rodzinie szczęścia, zdrowia, spokoju i dobrobytu. Część osób powie, że to zabobony, jednak od setek lat symbolika przedmiotów ma dla ludzi ogromne znaczenie i pozostają jej wierni.

Spore znaczenie w tym temacie odgrywa Afryka. Za sprawą różnorodnych kultur, które w sobie skupia, a także przywiązywania wagi do symboliki przedmiotów czy obrzędów, znajduje spore poparcie u osób, które w nią wierzą.

Na rynku obecnie możemy znaleźć sklepy, w których sprzedawane są figurki afrykańskie. Bardzo często prezentują one afrykańską ludność lub zwierzęta zaliczane do Wielkiej Piątki. Jedną z bardzo popularnych rzeźb jest Akua’ba, czyli tak zwany talizman płodności. Kobieta, która chce zajść w ciążę, powinna go przy sobie nosić i dbać o niego tak, jakby dbała o własne dziecko.

Hebanowa rzeźba Akua ba
<br>Hebanowa rzeba Akua ba dostpna w Sklepie Afrykaskim

Rzeźby afrykańskie z jednej strony pełnią funkcje symboliczne, a z drugiej służą jako talizmany, za sprawą których dana osoba ma mieć zapewnione szczęście, a co za tym idzie zrealizować swoje pragnienie. Bardzo popularnym motywem wykorzystywanym w sztuce afrykańskiej jest maska, której przesłaniem jest nawiązywanie do afrykańskiej tożsamości, która jest tak ważna dla ludów zamieszkujących tereny Afryki.

Bardzo często pojawiające się motywy w sztuce afrykańskiej, to te związane z rodziną. Dla krajów afrykańskich, to właśnie ona stanowi priorytet w życiu każdego człowieka. W wielu afrykańskich kulturach króluje poligamia. Za jej sprawą ilość posiadanych przez danego mężczyznę żon a tym samym i dzieci, świadczy o tym że jest to rodzina zamożna i silna. Ponadto stanowi również dowód na męskość mężczyzny jako głowy rodziny, a także jego siłę i potęgę.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 1 =