3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Transport i motoryzacja

Jak działa profesjonalna stacja demontażu pojazdów?

Jak działa profesjonalna stacja demontażu pojazdów?

Do stacji demontażu podjazdu trafiają samochody stare, zniszczone, powypadkowe, skorodowane – czyli takie, które ze względu na swój stan techniczny nie mogą zostać dopuszczone do ruchu drogowego. Oczywiście nie są to tylko samochody osobowe. Trafiają tam również auta dostawcze, autobusy, pojazdy uprzywilejowane, ciągniki, maszyny rolnicze i inne.

Wymagania prawne przy złomowaniu

Każda stacja demontażu pojazdów musi posiadać niezbędne pozwolenie, dzięki któremu może legalnie prowadzić działalność. Oprócz tego wymagana jest również odpowiednia lokalizacja. Miejsce wykonywania tego typu działalności może odbywać się wyłącznie na działkach, które są zaklasyfikowane jako tereny przemysłowe lub przemysłowo-usługowe w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

Przed skorzystaniem z usług danej stacji warto sprawdzić, czy jej działalność rzeczywiście jest legalna. W tym celu należy udać się do Urzędu Miasta lub Gminy i poprosić o sprawdzenie i potwierdzenie legalności tej firmy.
Poza tym należy mieć również na uwadze, że legalnie działająca stacja zawsze wydaje odpowiednie dokumenty – np. zaświadczenie o demontażu pojazdu, a także zwraca właścicielowi kartę pojazdu, dowód i tablice rejestracyjne.

Pełna oferta usług auto złomu

Każdy auto złom, czyli stacja demontażu pojazdów działa w nieco inny sposób, więc przed dokonaniem wyboru danego punktu należy dokładnie sprawdzić szczegóły oferty. Część stacji oferuje złomowanie, pełny demontaż pojazdu, ale nie odbiera pojazdu od klienta. W związku z tym klient posiadający niesprawny pojazd będzie narażony na dodatkowe koszty związane z transportem. Należy również sprawdzić sposób wyceny usług. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie wstępnej kalkulacji podczas rozmowy telefonicznej, dzięki czemu łatwiej jest porównać oferty kilku stacji. W tym celu niezbędne będą podstawowe dane na temat samochodu – marka, typ, rocznik, stan techniczny itp.
Kolejną ważną kwestią jest sposób płatności. Nie każda firma wypłaca gotówkę na miejscu. Część z nich preferuje płatność odroczoną w formie przelewu, co dla wielu klientów może okazać się dość problematyczne.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − sześć =