Beton z gruszki charakteryzuje się tym, że został przygotowany z użyciem profesjonalnych węzłów betoniarskich. Jest to przeciwieństwo mieszanki betonowej, która powstaje na budowie. Beton z gruszki zyskuje coraz więcej zwolenników, gdyż jest korzystniejszym rozwiązaniem niż mieszanka.
Zalety
Podstawową zaletą betonu z gruszki jest gwarancja dobrej jakości – jest ona na bieżąco kontrolowana w laboratorium wytwórni betonu, co jest ogromnym plusem. Koszty robocizny mogą w tym przypadku być znacznie niższe, dzięki wywarzaniu go przez wytwórnię. Ponadto może być dostarczony w określone miejsce w bardzo szybkim czasie, a oszczędność czasowa jest pożądana przez wielu budowlańców. Dostawa następuje w dowolnej ilości – nawet w bardzo dużej, co stanowi kolejny pozytywny aspekt.
Beton z gruszki pozwala na zminimalizowanie bałaganu na budowie – nie mamy tutaj do czynienia z żadnymi śmieciami, typu worki po cemencie. Warunki BHP są zatem na wysokim poziomie. Nie istnieje konieczność dostępu do energii elektrycznej, co jest kolejną oszczędnością kosztów robocizny. Ten rodzaj betonu może być podawany pompą, a stosowane kruszywa są znane i dokładnie określone. Skład stosowanych wyrobów jest udokumentowany przez laboratoria. Nie istnieje tu możliwość stosowania domieszek lub dodatków mineralnych.
Mieszanka betonowa
Jeśli chodzi o zwykłą mieszankę betonową, ma ona w zasadzie niewiele zalet. Jest to głównie elastyczność produkcji – produkuje się tyle betonu, ile potrzeba. Natomiast wad jest o wiele więcej; ryzyko porażenia prądem, nieporządek, brak udokumentowania składników, niewiadome pochodzenie kruszywa, wysokie koszty robocizny…
Podsumowując, wybierając beton, coraz częściej budowlańcy sięgają po beton z gruszki. Ma on wiele zalet, wśród których dominują niższe koszty robocizny, niż w przypadku normalnej mieszanki betonu. Okazuje się, że to rozwiązanie jest coraz bardziej doceniane w dziedzinie budowlanej – beton z gruszki zyskuje coraz większą liczbę zwolenników, którzy cenią bezpieczeństwo i oszczędność czasu.