3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

3-14.plGastronomia i hotelarstwo

Święta Wielkanocne – gdzie spędzają je Polacy?

Święta Wielkanocne – gdzie spędzają je Polacy?

W polskiej kulturze spędzanie świąt religijnych z daleka od domu często jest niemile widziane, ale wynika to przede wszystkim z obowiązujących stereotypów. Bardzo często nie ma żadnych innych powodów, dla których czujemy się zobowiązani do pozostania w domu, gdy na dworze często w czasie Wielkanocy jest już piękna pogoda, zachęcająca do dalszych wojaży i zwiedzania ciekawych miejsc.

Czy jednak faktycznie Polacy tak chętnie spędzają obecnie święta blisko domu? Na jakie rozwiązania decydujemy się najczęściej w obliczu dzisiejszych warunków do podróżowania, ale również propozycji rozmaitych miejsc na całym świecie, oferujących nam ciekawe warunki spędzenia tych świąt? Czy faktycznie wyjazd z daleka od domu oznacza, że musimy zrezygnować z mocno nacechowanych religijnie świąt?

Najczęściej w domu

Bardzo często decydujemy się pop prostu pozostać w domu i świętować z najbliższą rodziną albo przygotować się na odwiedziny naszych bliskich. W takim przypadku spada na nas nie tylko konieczność sprzątania, ale również przygotowania dekoracji czy przyrządzenia odpowiednich, tradycyjnych potraw. Na takie rozwiązanie decydują się głównie osoby mieszkające w domach wielopokoleniowych. Jest to dobre wyjście wybierane również przez osoby bardzo religijne i związane z tradycyjnymi obrzędami znanymi swojej rodzinie. Coraz mniej jednak osób z młodego pokolenia, zwłaszcza z dziećmi, decyduje się na taką opcję z uwagi na nakład sił, pracy i pieniędzy, które trzeba w takiej sytuacji poświęcać.

Wyjazd do rodziny

Drugą opcją jest wyjazd w odwiedziny do rodziny. Jest to zwyczaj typowy dla mocno ceniących sobie więzi rodzinne osób, które jednak na co dzień mieszkają z dala od swoich bliskich, z którymi utrzymują stałe kontakty. Na takie wyjazdy decydują się często również osoby samotne, a także rodziny z małymi dziećmi, które nie mają czasu czy zasobów, aby samodzielnie przygotowywać Wielkanoc we własnym domu.

Wyjazdy zorganizowane

Niekiedy – coraz częściej – decydujemy się również na korzystanie z wyjazdów zorganizowanych. Zwykle są to wyjazdy na terenie Polski, bardzo często organizowane przez hotele leżące w rozmaitych, naznaczonych silną, lokalną tradycją miejscach. Wiele osób decyduje się jednak również na wyjazdy zagraniczne. Często w tym drugim przypadku są to osoby mało związane z tradycyjnymi obchodami święta oraz nie przykładające uwagi do ich religijnego charakteru. Na wyjazdy zagraniczne decydują się głównie osoby młode, często nie posiadające jeszcze dzieci. W przypadku wyjazdów na terenie Polski organizowanych w duchu świąt Wielkiej Nocy, wielu zainteresowanych po prostu nie chce zajmować się fizycznie przygotowaniami, a chce spędzić ten wolny czas w spokoju.

Udostępnij

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − pięć =