Jak wybrać bagażnik rowerowy na hak

Jak wybrać bagażnik rowerowy na hak

Podróżowanie samochodem z rowerem jest to doskonała opcja dla tych, którzy lubią aktywną formę wypoczynku pod postacią pedałowania. Jest ona atrakcyjna zarówno dla tych co lubią rowery górskie, jak i dla tych co wolą szosową odmianę dwukołowca. Największą zaletą takiej formy wypoczynku, jest przede wszystkim możliwość zwiedzenia dużej liczby atrakcyjnych turystycznie tras.

Jakie mamy bagażniki rowerowe?

Wiele modeli bagażników rowerowych możemy podzielić na trzy główne rodzaje. Są to:

  • bagażniki rowerowe na dach
  • bagażniki rowerowe na tylną klapę
  • bagażniki rowerowe na hak

Dlaczego bagażnik rowerowy na hak?

Bagażnik rowerowy na hak jest to forma najczęściej rekomendowana. Bagażnik rowerowy na dach jest przede wszystkim uciążliwy w użytkowaniu. Zakładanie na niego roweru jest tym bardziej uciążliwe im wyższe jest auto. Dodatkowo jazda autem, które z rowerem jest całkiem wysokie nie należy do najprzyjemniejszych, nie wspominając o tym, że nie wszędzie wjedziemy. Bagażnik na tylną klapę wydaje się dobrą alternatywą, ale niestety ryzykujemy rysowanie lakieru, stabilność takiego zamocowania ma wiele do życzenia, a opory aerodynamiczne są dość znaczne. Bagażniki montowane na hak wymagają oczywiście posiadanie haka holowniczego, jeśli go nie posiadamy to można taki hak holowniczy zamontować.

Montaż haka holowniczego

Hak holowniczy musimy dopasować do typu naszego samochodu, ponieważ belka jest mocowana do elementów nośnych pojazdu. Czas montażu zajmuje kilka godzin. W zależności od naszych umiejętności, posiadanego sprzętu oraz ochoty możemy go przeprowadzić sami albo w odpowiednim warsztacie. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu przed korozją miejsc, w których hak jest mocowany. Montaż haka wykonuje się z zastosowaniem śrub o odpowiedniej klasie wytrzymałości.

Najlepsze rozwiązanie kiedy mamy hak holowniczy

Kiedy posiadamy już hak holowniczy możemy zamontować platformę albo wieszaki. Zdecydowanie polecana jest platforma. Platforma zakładana na hak jest najlepszym wyborem. Przede wszystkim rowery montuje się szybko i stabilnie. Istotnym plusem jest również stwarzanie małych oporów aerodynamicznych, a w przeciwieństwie do bagażników dachowych możemy również wjechać do garażu podziemnego lub naziemnego.