3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Budownictwo i aranżacja

Jak obliczyć, ile kruszywa będzie potrzebne na podjazd?

Jak obliczyć, ile kruszywa będzie potrzebne na podjazd?

Wiele osób chce zakupić kruszywo drogowe. Dostępne jest ono w przystępnej cenie w specjalnych składach kruszyw. Warto wiedzieć, od czego zależy ilość kruszywa potrzebnego do wykonania inwestycji.

Obliczanie niezbędnej ilości kruszywa

Na samym początku trzeba powiedzieć, że kruszywo to inaczej materiał sypki pochodzenia organicznego bądź mineralnego. Co więcej, ma powszechnie zastosowanie w budownictwie. Warto zauważyć, że kruszywo stosowane jest w budowie nawierzchni wokół domów bądź w miejscach publicznych. Trzeba też powiedzieć o tym, że estetyczny wygląd kostki brukowej na deptakach czy podjazdach jest bardzo istotny, lecz większe znaczenie ma zdecydowanie trwałość wykonania. Każdy powinien wiedzieć, że właściwie dobrane kruszywo zapewni trwałość, a ponadto wytrzymałość nawierzchni. Niestety wiele osób ma problem z obliczaniem niezbędnej ilości kruszywa. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób to robić.

Więcej informacji na temat kruszyw budowlanych i drogowych można znaleźć na stronie: https://podolski-kruszywa.pl/kruszywa-budowlane-i-drogowe/

Obliczanie niezbędnej ilości kruszywa

Żeby skutecznie obliczyć minimalną ilość kruszywa niezbędnego do realizacji konkretnego projektu, trzeba przede wszystkim znać powierzchnię, którą chce się nim pokryć. W praktyce okazuje się, że uzyskany wynik mnoży się przez grubość warstwy kruszywa, którą chce się otrzymać. Jest to dość proste zadanie. Iloczyn ponownie mnoży się przez współczynnik zagęszczenia, a kolejno przelicza się całość na tony. Warto do tego zastosować kalkulator. Jeżeli na przykład chce się pokryć powierzchnię 100 m2 grubością 20 cm, czyli 0,2m trzeba wykonać takie obliczenie: 100 * 0,2 = 20 m3. Następnie: 20 m3 x 1,3 (przykładowy współczynnik zagęszczenia) = 26 m3. Należy także uwzględnić, że 1 m3 żwiru, grysu bądź innego kruszywa waży przeważnie 1,7 tony, z tego powodu wykonuje się ostatnie obliczenie: 26 * 1,7 = 44,2 tony. Okazuje się, że na pokrycie powierzchni 100 m2 na wymaganą grubość kruszywa trzeba zdobyć 44,2 tony materiału. Na samym końcu trzeba wiedzieć o tym, że wybór kruszywa zależny jest od paru czynników. Mowa tutaj między innymi o typie gleby, planowanych obciążeniach, jakie nawierzchnia będzie musiała wytrzymywać, a ponadto przepuszczalności wody, co jest bardzo istotne.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − trzy =