3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

3-14.plBudownictwo i aranżacja

Zalety i wady posiadania biokominków.

Zalety i wady posiadania biokominków.

Istnieje wiele sposobów na to, aby ogrzać nasz dom. Wiele osób nadal decyduje się na tradycyjne kominki, dla niektórych jednak są one zbyt niebezpieczne z uwagi na użytkowanie, zwłaszcza przy małych dzieciach. Z tego powodu w wielu nowoczesnych domach pojawiają się specjalistyczne biokominki, rozwiązanie nowoczesne, ale czy zawsze idealne w przypadku każdego mieszkania albo domu?

Jak każde współczesne rozwiązanie, również biokominek posiada swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na jego montaż. Niektóre z nich mogą bowiem sprawić, że odrzucimy ten pomysł od razu, podczas gdy inne spowodowują, że zaczniemy go intensywniej rozważać, zwłaszcza decydując się na nowoczesne i niewielkie biokominki do każdego pomieszczenia.

Zalety rozwiązania

Na biokominki zazwyczaj decydują się osoby, którym zależy na estetycznym, ale nie wymagającym specjalistycznej eksploatacji czy dodatkowego zagospodarowania wnętrza miejscu z kominkiem. Jako że w biokominku nie stosuje się tradycyjnych szczap drewna jako ogrzewania, to możemy mieć pewność, że nie będziemy musieli przygotować specjalnego kącika na jego składowanie. Jednocześnie odpada kwestia przetykania komina, który nie jest po prostu potrzebny z uwagi na sposób działania biokominka. Co więcej, biokominki można stosować również w formie aromaterapii, bo pozwalają one dolać kilku kropel olejków eterycznych do specjalnego naczynia wewnątrz mechanizmu. Co istotne, biokominek można przestawiać albo ustawić w konkretnym miejscu, niekoniecznie związanym z system grzewczym, ale po prostu odpowiednio dla nas estetycznym na ustawienie tego rodzaju sprzętu. Instalacja jest bowiem bardzo prosta i montaż umożliwia przestawianie biokominka w dowolny sposób, jak również stosowanie na zewnątrz budynków.

Wady biokominków

Niestety, biokominki mają również swoje wady. Podstawą wadą jest fakt, że biokominek w zasadzie nie ogrzewa wnętrza pomieszczenia – nie jest to urządzenie, które stosujemy w celach grzewczych indywidualnie. Jest to raczej ozdoba, która dodatkowo faktycznie może grzać niewielkie wnętrze nie przystosowane do używania klasycznego kominka. Co więcej, biopaliwo do takiego urządzenia jest dość kosztowne, dlatego trzeba liczyć się ze zwiększonymi kosztami eksploatacji. Istotne jest również regularne wietrzenie pomieszczeń zamkniętych, bo przy procesach spalania biopaliwa powstawać może niewielka ilość dwutlenku węgla – doradza się więc stosowania takiego rozwiązania zwłaszcza tam, gdzie mamy dobry system wentylacyjny.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − siedem =