3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Zdrowie i uroda

Szampony mają historię

Szampony mają historię

Codzienność zaopatrzyła nas w bardzo wiele środków i rekwizytów, które są oczywistością i bez których nie wyobrażamy sobie tej codzienności. Zasady prawidłowej higieny dyktują użycie przeróżnych kosmetyków. Wśród nich jest szampon do włosów.

Czym dziś jest szampon?

Odpowiedź każdemu wyda się oczywista. To środek do mycia włosów, z reguły w płynie. Najczęściej zawiera ciekłe mydło, składniki odżywcze, zapachowe i pieniące. Termin „shampoo” wywodzi się od nazwy hinduskiego masażu włosów, połączonego z wsmarowywaniem w skórę głowy wyciągu z ziół. Do Europy to określenie przywiedli żeglarze handlowi. Do początku XX wieku do mycia włosów stosowano wyłącznie szare mydło.

(Zobacz także: Czy warto stosować kremy do rąk? )

Pierwszy szampon wprowadził na rynek w 1903 roku producent, którego nazwisko jest dziś znajome. Był to Hans Schwarzkopf, który prowadził w Berlinie aptekę, połączoną z perfumerią. Jego pierwszy produkt do mycia włosów miał konsystencję proszku. Środek szybko zyskał popularność, między innymi dzięki niskiej cenie. Kilka lat później asortyment Schwarzkopfa obejmował już szeroką gamę szamponów na bazie jajek, dziegciu i rumianku. Od 1910 roku takie szampony w proszku produkowano w Stanach Zjednoczonych.

(Zobacz także: Pielęgnacja ciała )

Według zapewnień producentów, oprócz walorów higienicznych miały chronić przed łupieżem, siwieniem i wypadaniem włosów. Rok 1927 to czas, kiedy pojawił się pierwszy szampon w płynie. Wylansowała go firma Hansa Schwarzkopfa już po śmierci właściciela. Znaczny rozwój tego sektora przypadł na lata 40-ste ubiegłego wieku. W Ameryce pojawił się między innymi Lustre – Creme, do reklamy którego zatrudniono Elizabeth Taylor i Marylin Monroe. Od 1949 roku można było nabyć w Europie Schauma Schwarzkopf czyli szampon pieniący się. Od tamtej pory pienistość była już nieodłączną cechą tego środka czystości.

Szampony w Polsce i polskie

W Polsce pierwszy szampon w płynie ukazał się w latach 60-tych XX wieku. Miał nazwę Finezja. Niedługo później można było nabyć znany do dziś dziecięcy szampon Bambino. Obecnie w Polsce można zakupić szampony różnych producentów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Głównymi składnikami szamponów są detergenty. Najczęściej są to roztwory mydła potasowego lub amoniowego, które czyszczą i tworzą pianę.

Aby nie pozbawiać włosów ich naturalnych olejków natłuszczających stosuje się bufory, które regulują odczyn szamponu. Dodaje się również środki aromatyzujące, często nasuwające skojarzenie z całą linią kosmetyczną danej firmy. Szampony zawierają substancje kondycjonujące, które nadawać mają włosom zdrowego wyglądu. Kolejnym składnikiem są środki emulgujące. Nie mają wpływu na włosy, a na szampon. Dzięki nim jest on lepki i jednolity. Na rynku pojawiły się zasadniczo niedawno tzw. szampony suche, które nie wymagają użycia wody – zazwyczaj są dozowane sprayem.  Wyjątkowo tanim i dobrym przykładem takiego szamponu jest szampon Radical który można nabyć w sklepie Farmona.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + osiemnaście =