Kominek – w wielu domach jeszcze rzecz dość luksusowa, a niedostępna dla lokatorów mieszkań w bloku wielorodzinnym – to dobre źródło ogrzania powierzchni użytkowych w całym mieszkaniu.
Pellet paliwo do kominków i pieców grzewczych
Zainstalowanie w domu kominka wymaga specjalnych zezwoleń, gdyż jest to specyficzny rodzaj pieca grzewczego, za pomocą którego z jednego miejsca można dostarczyć ciepło do każdego pomieszczenia w domu, przy współpracy instalacji grzewczej i dostosowanych do tego celu grzejników. Najbardziej popularny jest kominek z płaszczem wodnym, który podgrzewając wodę wprowadza ją do grzejników emitujących jej ciepło na zewnątrz.
Kominki zasilane są zazwyczaj drewnem, paliwem drewnopochodnym, czasami gazem ziemnym lub płynnym bądź stałym biopaliwem. Często używany jest pellet – drobny granulat pochodzący z odpadów drzewnych.
Właściwości pelletu
Pellet może pochodzić ze sprasowanych drzewnych trocin, będących odpadami w tartaku lub z innych miejsc związanych z obróbką drewna, mogą to być również skorupki orzechów kokosowych, drobne gałązki, trawa, słoma oraz tym podobne rośliny. Paletyzowanie odbywa się pod wysokim ciśnieniem, dlatego drewno użyte do wyrobu pelletu może być różnego pochodzenia i różnego gatunku, a nawet odmiany drzew egzotycznych.
Pellet zaliczany jest do biopaliwa, wydziela mniejszą niż kłody drewna ilość substancji szkodliwych typu dwutlenek i tlenek węgla, smoły czy pary wodnej, gdyż cały proces produkcyjny tego biopaliwa przebiega pod wysoką kontrolą wszystkich jego parametrów, a jeżeli chodzi o wilgotność gotowego granulatu, poziom ten nie może być wyższy niż dziesięć procent objętości masy gotowego produktu.
Jest on produkowany produkowany w kilku odmianach i różnych stopniach spalania, co określa jego wartość energetyczną i opałową – inny stosowany jest w obiektach przemysłowych, inny w niewielkich kotłowniach, a jeszcze inny służy do ogrzewania mieszkań i podgrzewania wody w indywidualnych gospodarstwach domowych.
Wady i zalety pelletu
Opalanie pelletem jest właściwą alternatywą dla spalania paliw stałych – dzięki naturalnemu pochodzeniu, bez dodatków substancji lepiących lub pozornie wzbogacających objętość i przedłużających czas spalania, produkt zaliczany jest do ekologicznych paliw i bywa nazywany zielonym węglem. Jego niewątpliwą zaletą jest dużo niższa niż w przypadku innych paliw emisja szkodliwych gazów; do zalet możemy zaliczyć także znikomą ilość popiołu, a spalanie pelletu nie powoduje nadmiernej produkcji smoły, więc przewody kominowe nie ulegają zatykaniu. Z powodu niskiej wilgotności granulatu nie wydziela się też nadmierna ilość pary wodnej. Cechą pozytywną jest niewspółmiernie długi – w stosunku do innych drewnianych produktów – czas spalania.
Dość istotną wadą jest jego niska kaloryczność, czyli wartość opałowa, kształtuje się ona na stosunkowo niższym poziomie niż kaloryczność innych paliw takich jak pochodne słomy czy chociażby szczap drewna. Jest ona także dużo niższa niż węgiel, ale węgiel nie może być stosowany jako paliwo do kominka, więc to porównanie nie jest istotne.
Reasumując – pellet ze względu na swoje właściwości ekologiczne, jest zdecydowanie dobrym paliwem stałym, do zastosowania w piecach i kominkach indywidualnych gospodarstw domowych.