3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Transport i motoryzacja

Domowe sposoby na sprawdzenie prawidłowości działania amortyzatorów

Domowe sposoby na sprawdzenie prawidłowości działania amortyzatorów

Takie elementy znajdujące się w aucie, jak klocki hamulcowe, sprzęgło oraz amortyzatory wpływają nie tylko na komfort i jakość jazdy samochodem, ale również bezpieczeństwo zarówno kierowcy i pasażerów danego auta, jaki i wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Co prawda istnieje kilka domowych sposobów na sprawdzenie prawidłowości działania amortyzatorów. Jednak nic nie będzie bardziej wiarygodne, niż badanie przeprowadzone przez specjalistę, przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi.

Każdy, kto samodzielnie chce sprawdzić poprawność działania amortyzatorów, zanim ostatecznie uda się do warsztatu, może taki test sprawności wykonać samodzielnie, we własnym garażu czy ogrodzie. Pierwszym krokiem jest oddziaływanie z dużą siłą ( najlepiej poprzez naciśnięcie) na karoserię, niemal dokładnie w miejscu ponad testowanym amortyzatorem. Najwygodniej będzie, jeżeli test ten zostanie przeprowadzony przy współpracy ze sobą dwóch-trzech osób. Przy tej czynności należy jednak uważać, aby nie wgnieść blach karoserii ani nie urwać zderzaków, jeśli przy sprawdzaniu amortyzatorów użyjemy nieco za dużo siły. Po wciśnięciu karoserii należy jak najszybciej się od pojazdu odsunąć i obserwować jego reakcję. Jeżeli auto od razu powróci do poprzedniego położenia, można być spokojnym – póki co amortyzator działa jeszcze tak jak powinien. Natomiast jeżeli auto przez chwilę po dociśnięciu zacznie kołysać się na boki, nie ma co zwlekać i niezwłocznie udać się do najbliższej stacji kontroli pojazdów.

W przypadku, gdy naciśniemy karoserię i słyszalny będzie cichy stuk, może być to znak, że w zawieszeniu pojawiły się luzy. Ewentualną przyczyną takich hałasów może być również uszkodzenie elementów gumowo-metalowych, mocujących amortyzator do takich powierzchni jak karoseria czy wahacz. Kolejnym sposobem na sprawdzenie prawidłowości działania amortyzatorów są jego oględziny. Aby tego dokonać wystarczy zdjąć koło i przy zachowaniu ostrożności dokładnie obejrzeć cały amortyzator. Jeśli coś nas zaniepokoi, dla własnego spokoju warto jak najszybciej udać się do mechanika i opowiedzieć mu o naszych wątpliwościach.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − dziewięć =