Wspinaczka to niezwykle popularny sport, który potrafi zafascynować nawet tych najbardziej opornych czy wybrednych sportowców. Towarzysząca mu adrenalina inspiruje do pokonywania własnych słabości, jeżeli cierpi się na lęk wysokości. To taka dziedzina sportu, w której budowane jest też bardzo mocne zaufanie do partnera. To w końcu właśnie ta druga osoba odpowiedzialna jest za nasze bezpieczeństwo w trakcie wspinaczki.
Równie ważne, jak zaufanie we wspinacze jest wyposażenie. Odpowiednio skompletowany sprzęt wspinaczkowy to podstawa. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest lina wspinaczkowa. To właśnie na niej się wspina, dlatego też musi być dobrana w odpowiedni sposób. Ogromny wybór sprawia, że często ciężko jest podjąć właściwą decyzję, dlatego najlepiej poradzić jest się fachowców (tym bardziej w przypadku, kiedy przygodę z tym sportem dopiero rozpoczynamy). Lina wspinaczkowa jest elementem, który bardzo często ulega zużyciu, musimy mieć więc na uwadze, że należy ją od czasu do czasu wymienić.
Aby jak najdłużej spełnia swoje przeznaczenia, powinna być też w odpowiedni sposób przechowywana. Lina wspinaczkowa to element, w którym najczęściej „zużywają” się jej końcówki. Tu oczywiście wpływ na ten proces ma długość i częstotliwość jej używania. Końcówki są systematycznie odcinane, przez co też lina traci na długości. Musimy brać to pod uwagę, planują trasę wspinaczki. Na zużywanie się liny wspinaczkowej wpływ ma częstość jej używania oraz warunki atmosferyczne. Częste używanie danej liny powoduje, że zaczyna się ona mechacić. Zjawisko to oczywiście nie jest pożądane, ponieważ zmechacenia powodują, że liny stawiają większy opór w trakcie przechodzenia przez sprzęt (haczyki, karabinki). Liny można zabezpieczyć przed niszczącym wpływem warunków atmosferycznych poprzez ich impregnowanie lub kupienie już gotowej liny zaimpregnowanej. Niestety, ale np. w zimie liny chłoną dużo wody, co przekłada się na komfort ich użytkowania. Mokra lina waży dużo więcej, niż lina sucha, a to sprawia, że trudniej się na niej manewruje, skraca się też jej trwałość.