Zalety i wady okien

Okno – jakie jest, każdy widzi. Ale czy na pewno? Często nie zwracamy uwagi na ten bardzo oczywisty element. Ale rodzajów okien jest co najmniej kilka, a możliwości ich zastosowania – wielokrotnie więcej. Jaki typ okna wybrać w zależności od przeznaczenia? Montować samemu czy poprosić o pomoc fachowców?

O tym poniżej:

Materiały

Obecnie okna wykonuje się głównie z drewna i PCW, czasem także z metalu. Najpowszechniejsze są ramy z tworzywa, z pojedynczymi, jednoramowymi skrzydłami, ale pozostają również w użyciu okna dwuskrzydłowe drewniane – aktualnie droższe w wykonaniu od tych z PCW i wytrzymalsze.

Zastosowania

Przy wyborze okien warto kierować się przede wszystkim celem ich zakupu. Różne rodzaje okien zastosujemy w poszczególnych miejscach – inne w piwnicy, a inne na dachu. I tak, w dachu najlepiej umieścić okna połaciowe lub świetliki, w ścianie budynku – „zwykłe okna” albo okna balkonowe (tzw. drzwi balkonowe), rzadziej witryny, najczęściej stosowane do wnętrz komercyjnych, a nie mieszkalnych, w piwnicy zaś możemy użyć lufcików bądź zastąpić okna innym elementem, np. pustakami szklanymi.

Należy wziąć pod uwagę też otoczenie budynku i wymogi izolacyjne. Okno, prócz ochrony przed nieprzyjazną aurą, ma również osłaniać przed hałasem i ograniczać utratę ciepła z budynku. Dobrze dobrane okna pozwolą znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie pomieszczeń, a co za tym idzie, poczynić spore oszczędności w skali kilku lat od wymiany, dzięki czemu inwestycja się zwróci. Istotne również, szczególnie w przypadku okien instalowanych na parterze, żeby pomyśleć o zabezpieczeniach antywłamaniowych, takich jak zaczepy antywyważeniowe czy klamka z kluczem lub pomyśleć nad montażem certyfikowanych okien antywłamaniowych.

Montaż i wymiana

W przypadku montażu nowych okien musimy pamiętać, że ich prawidłowe mocowanie gwarantuje wyżej opisane zalety, a instalacja niezgodna z przeznaczeniem sprawi, że okna staną się niemal bezużyteczne i inwestycja okaże się nieopłacalna. Dlatego najlepiej zdać się na pomoc fachowców z firmy przeprowadzającej wymianę. Samodzielny montaż lub zdanie się na pomoc złotej rączki w przypadku zakupu nowych okien może mieć nieprzyjemny finał.