3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Różne

Wpływ alkoholizmu na funkcjonowanie rodziny

Wpływ alkoholizmu na funkcjonowanie rodziny

Alkoholizm to uzależnienie, które należy leczyć. Dla wielu ludzi picie alkoholu to przyjemność, jednak pijąc często możemy nad tym stracić kontrolę. A od tego jest już krok do uzależnienia. Alkoholizm ma negatywny wpływ nie tylko na samego uzależnionego, ale także na jego rodzinę i najbliższe otoczenie.

Jaki wpływ ma alkohol na uzależnionego i jego rodzinę?

Alkoholizm potrafi zniszczyć każdą relację. Dla chorego nic się nie liczy oprócz alkoholu. Uzależniony nie liczy się ze zdaniem bliskich, nie zwraca na nich uwagi, liczy się tylko chęć jak najszybszego napicia. Alkohol jest zawsze na pierwszym miejscu. Chory często zaniedbuje swoje obowiązki, często traci pracę i przyjaciół. Bardzo negatywnie odbija się to na jego rodzinie. Rodzina cierpi wraz z alkoholikiem, pojawia się strach o niego i jego zdrowie. Pojawia się pytanie w jakim stanie alkoholik wróci, o której wróci, czy znowu będzie pod wpływem, jak się będzie zachowywał.

Alkoholizm leczenie

Bliscy w obawie przed oceną społeczności ukrywają problem alkoholowy członka rodziny. Wiąże się to ze zjawiskiem współuzależnienia. Polega ono na braniu odpowiedzialności za osobę uzależnioną, na usprawiedliwianiu jej picia. Aby wyrwać się z tego błędnego koła należy namówić osobę chorą na leczenie. Alkoholik bowiem nie jest w stanie poradzić sobie sam ze swoim problemem. Często nie czuje, że jest chory i mówi, że nic złego się nie dzieje. Dlatego najlepiej jest namówić chorego, by oddał się w ręce specjalistów, którzy pomogą mu pokonać uzależnienie od nałogu. Na terapię można się zapisać całą rodziną, ponieważ wszyscy w domu są współuzależnieni. Terapia alkoholowa pomoże nie tylko uzależnionemu, ale wszystkim domownikom. Aby wyjść z nałogu potrzebna jest ciężka praca nad sobą i swoim problemem. Leczenie polega na spotkaniach indywidualnych i grupowych z terapeutą. Możliwe jest także leczenie w ośrodku zamkniętym. Należy zapamiętać, że nawet po skończonym leczeniu jest się nadal alkoholikiem. Jest to choroba, z którą walczy się całe życie.

Więcej informacji na temat alkoholizmu znajdziesz na stronie Kliniki leczenia alkoholizmu Tu i Teraz

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + pięć =