3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Zdrowie i uroda

Vojta czy Bobath? Mówimy, co sprawdzi się lepiej

Vojta czy Bobath? Mówimy, co sprawdzi się lepiej

Moment, w którym dziecko musi poddać się rehabilitacji jest dość ciężki dla rodziców. Trzeba wybrać rehabilitanta, metodę rehabilitacji, a także wierzyć, że dziecko będzie dobrze współpracowało i wszystko ułoży się po jego myśli, a także po myśli rodziców. Bardzo często to rodzice muszą wybrać metodę rehabilitacji i właśnie dlatego powinni oni o nich trochę poczytać, żeby tak ważna decyzja dla dziecka nie była przypadkowa, tylko przemyślana. Dzieci leczone są głównie dwoma metodami rehabilitacyjnymi i jest to metoda BOBATH i vojta.

Metoda Vojta

Metoda ta zakłada, że rozwój dziecka jest zakodowany w jego mózgu. Z powodu uszkodzenia w mózgu dziecko nie jest w stanie wykonać pewnych ruchów, metoda ta ma na celu gromadzić w mózgu dziecka nowe doświadczenia ruchowe, dzięki systematycznemu powtarzaniu ich. Ciągłe powtarzanie ruchów tworzy nowe wzorce i stymuluje mózg. Jak już odpowiedni ruchy zostaną zakodowane w mózgu to dziecko będzie mogło bez problemu wykonywać je samemu.

Metoda NDT BOBATH

Założenie jest takie, że dziecko w wyniku uszkodzenia mózgu ma problem z wykonywaniem pewnych ruchów. Jego doświadczenia czuciowo-ruchowe są odmienne, przez co dziecko nieprawidłowo odczuwa własne ciało. Główne zasady tej metody to wpłynięcie na napięcie mięśni po przez niwelowanie wzmożonego napięcia i podwyższanie obniżonego, a także staranie się zmniejszać ruchy niewłaściwe i wyzwalać ruchy prawidłowe.

Podsumowując, w Polsce stosuje się głównie dwie metody do rehabilitacji małych dzieci jest to metoda Vojta i metoda ndt Bobath. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na pracę z dzieckiem i dzięki metodzie ndt bobath, dziecko ćwiczy z terapeutą w jego gabinecie, a następnie zajęcia są uzupełniane i powielane przez rodziców w domu, dzięki czemu efekty z tej metody mogą być znacznie lepsze i szybsze, niż w przypadku pierwszej metody. Główna praca spada na terapeutę i to on jest odpowiedzialny za efekty, rodzice uzupełniają tylko rehabilitacje ćwicząc z dzieckiem w domu, dzięki częstszemu powtarzaniu ruchów, będą one łatwiejsze do opanowania.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 16 =