Tapeta: szybki i tani sposób na zmianę

Tapety, jak mało który element wystroju potrafią całkowicie zmienić aranżację wnętrza. Warto o tym pamiętać przy wyborze okładziny ściennej.

Maskowanie defektów

Tapeta jest idealna, gdy chcemy zamaskować niedoskonałości ściany. Jeśli poszukujemy okładziny grubej, która zatuszuje pęknięcia, wybierzmy raufazę lub tapety na flizelinie. Te ostatnie dodatkowo doskonale tłumią hałas i ocieplają pomieszczenie. Okładziny z włókna szklanego są wyjątkowo odporne na uszkodzenia, można je malować. Do kuchni i łazienki szczególnie polecane są tapety winylowe, które cechują się wodoodpornością i wysoką przepuszczalnością powietrza. Nadają się zatem do pomieszczeń zawilgoconych. W pokoju dziennym z reguły wystarczy położyć tapetę papierową lub akrylową. Ta druga ma charakterystyczną strukturę wywołaną przez mikro-pęcherzyki, które powstają na wierzchniej warstwie pod wpływem wysokiej temperatury w czasie produkcji. Jeśli chcemy nadać salonowi klasy i prawdziwie eleganckiego wyglądu, warto kupić tapetę tekstylną. Powierzchnia jest w niej pokryta materiałem naturalnym, najczęściej bawełną, lnem, jedwabiem czy włóknami syntetycznymi. Takie okładziny wyglądają bardzo naturalnie i przytulnie. Ich wadą, oprócz wysokiej ceny, jest to, że blakną pod wpływem słońca.

Zabawa kolorem

Odpowiednią dobraną tapetą możemy optycznie zmienić wygląd naszego wnętrza, „zaczarować oko”. Jeśli chcemy, żeby nasz pokój wydawał się większy, wybierzmy jednokolorową tapetę, którą okleimy i sufit i ściany. Efekt optycznego powiększenia nastąpi także, jeśli zdecydujemy się okładzinę w pionowe pasy. Gdy zaś nasze wnętrze jest za duże, zabawmy się bordiurą. Możemy wtedy wybrać dwie różne tapety i oddzielić je w poziomie szerokim pasem w kontrastowym kolorze. Innym pomysłem jest wykończenie takim właśnie ozdobnym pasem tapety tuż przy suficie. W ten sposób nie trzeba nawet tapetować ścian na całej długości, ale pozostawić od góry kilkunastocentymetrowy pas. Żeby wnętrze wydawało się niższe, niż w rzeczywistości, czasem wystarczy położyć ciemną tapetę na suficie. Oprócz tego pamiętajmy, że jasne kolory i drobne wzory powiększają pomieszczenie, a ciemne barwy i duże wzory dodają dużym przestrzeniom kameralności.