Sprzęt rehabilitacyjny – orteza

W procesie rehabilitacji niezwykle ważna jest nie tylko opieka medyczna odpowiedniego fizjoterapeuty, ale również wspomaganie ćwiczeń i zajęć korekcyjnych za pomocą użycia specjalnego sprzętu, na przykład orteza. Są to aparaty medyczne, które służą do unieruchamiania stawów i kości w niemal całym ciele.

Ich zastosowanie ma znaczący wpływ na ochronę ciała pacjenta przed powstawaniem kolejnych urazów oraz, co ważniejsze, znacznie przyspiesza rehabilitację i skraca tym samym czas rekonwalescencji. Sama rehabilitacja jest bardzo ważna, ale jest to proces bardzo długi i żmudny. Powtarzanie codziennie i w nieskończoność tych samych ćwiczeń może być nużące. Poza tym często efekty fizjoterapii nie są widoczne po kilku dniach, czy tygodniach. W przypadku ciężkich urazów konieczne są miesiące, a nawet lata ćwiczeń, by odzyskać częściowo lub całkowicie dawną sprawność. Dlatego też pacjenci chwytają się każdej możliwości i metody, by przyspieszyć ten proces i móc znowu normalnie funkcjonować.

Zastosowanie ortez na pewno bywa pomocne w uzyskaniu tego efektu. Rozróżniamy wiele rodzajów ortez, które można podzielić zarówno ze względu na stopień usztywnienia stawu, jak i miejsce, którego ochroną się zajmuje dany aparat medyczny.

Pierwszy podział wiąże się ze stopniem urazu. Rozróżniamy ortezy twarde, półmiękkie i miękkie. Te pierwsze funkcjonują jak gips i całkowicie usztywniają daną koniczynę, czy odcinek ciała, który uległ poważnemu urazowi. Natomiast półmiękkie i miękkie stabilizatory stosuje się wówczas, gdy uraz jest już mniejszy, a rehabilitacja jest w końcowej fazie przebiegu.

Pod względem kształtu i miejsca stosowania możemy wyróżnić ortezy górnego odcinka szyjnego, stawu barkowego, odcinka lędźwiowego, piersiowego, krzyżowego, stawu łokciowego i kolanowego, dłoni i stawu nadgarstkowego, stawu skokowego, stopy, stawu biodrowego i uda. Jak widać rodzajów ortez jest wiele, a każda dzięki nowoczesnej konstrukcji idealnie dostosowuje się do ciała pacjenta. Zastosowanie ortez podczas rehabilitacji pozwoli nam szybciej wrócić do dawnej formy, dlatego warto skorzystać z tej pomocy.

rehabilitacja kręgosłupa Kraków