Rolety są wykorzystywane zarówno w wolnostojących domach, jak i mieszkaniach. Chronią przed słońcem oraz wścibskim wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Czy mogą także ochronić przed włamaniem?
Rolety zewnętrzne – rodzaje i funkcje
Wybór rolet zewnętrznych może przysparzać wiele trudności. Do wyboru mamy m.in. standardowe rolety natynkowe montowane na elewacji budynku. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy nie można za bardzo ingerować w konstrukcje budynku. Kolejnym typem są rolety nadstawne przeznaczone głównie do wnętrz mieszkań. Ich montaż jest tani i prosty, jednak musi mieć miejsce wraz z montażem okien. Kolejnym rodzajem są rolety podtynkowe, których mechanizm jest praktycznie niewidoczny. Również w ich przypadku należy pomyśleć o montażu przed wykończeniem zewnętrznych ścian.
Jakie zalety niosą ze sobą rolety zewnętrzne?
Przede wszystkim chronią przed promieniami słońca i w wielu przypadkach oferują całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Dodatkowo stanowią ochronę akustyczną, dzięki czemu w mieszkaniu jest znacznie ciszej. Ponadto zimą rolety chronią przed uciekaniem ciepła z pomieszczenia, dzięki czemu wpływają na poprawę bilansu energetycznego budynku.
Czym są rolety antywłamaniowe?
Rolety antywłamaniowe mają stanowić skuteczną barierę przed złodziejami. W odróżnieniu od rolet zewnętrznych charakteryzują się wzmocnionym pancerzem i prowadnicami oraz często kilkukrotnie wyższą ceną. Ich skuteczność znacznie wzrasta gdy są połączone z instalacją alarmową. Wtedy każda próba ich uszkodzenia lub włamania się do domu będzie skutkować automatycznym zamykaniem rolet i uruchomieniem alarmu.
Które wybrać?
Rolety antywłamaniowe warto zastosować w przypadku mieszkań na partnerze i domów wolnostojących. Ich zastosowanie nie uchroni przed złodziejami w 100%, lecz na pewno będzie stanowić kolejną barierę, która wielu włamywaczy powstrzyma przed napadem. Z kolei rolety zewnętrzne sprawdzą się zarówno w mieszkaniach zlokalizowanych na parterze, przy głośnej ulicy jak i tych, które są bardzo dobrze nasłonecznione.