3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Transport i motoryzacja

Prywatne wycieczki busem. Niezbędne kwalifikacje

Prywatne wycieczki busem. Niezbędne kwalifikacje

Osoby, które kierują samochodem osobowym nie muszą mieć żadnych specjalistycznych kwalifikacji, poza posiadanym prawem jazdy kategorii B. W przypadku prywatnych wycieczek busem sprawa nie zawsze wygląda tak samo. Przepisy określają kilka sytuacji, w których potrzebne są pewne kwalifikacje.

Kiedy potrzebne są kwalifikacje na przejazdy busem?

Najpierw określić należy czym są prywatne wycieczki busem. To przede wszystkim wszystkie sytuacje w których przewozi się członków rodziny czy też pracowników swoim busem, bez pobierania za to opłaty. W sytuacji, kiedy bus ma maksymalnie miejsce dla dziewięciu pasażerów, nie są wymagane żadne dodatkowe kwalifikacje, oczywiście o ile za przejazd nie pobiera się opłat. Jedynym ograniczeniem jest przestrzeganie czasu pracy kierowców, który ustalony jest w przepisach o transporcie drogowym.

(Zobacz także: Jak podjeść praktycznie do wynajęcia busa)

Inaczej sytuacja wygląda w chwili, kiedy bus ma więcej niż dziewięć miejsc. Wtedy, aby móc legalnie wykonywać nieodpłatne przewozy, należy posiadać odpowiednie zaświadczenie. Aby uzyskać zaświadczenie o transporcie na potrzeby własnej, należy złożyć wniosek do odpowiedniego organu. Zaświadczenie wydawane jest na okres pięciu lat, a wszelkie zmiany należy zgłaszać w terminie do 14 dni od ich wystąpienia. Urzędnicy mogą zakwestionować poprawność takiego zgłoszenia, jeśli bus nie jest prowadzony przez właściciela firmy albo jego pracownika, jeśli właściciel firmy nie jest właścicielem busa albo w sytuacji, kiedy przewożone są osoby niezwiązane z jego firmą.

Kary za nieprzestrzeganie przepisów

Kary za nieprzestrzeganie przepisów o transporcie drogowym są spore pod względem finansowym, a w niektórych sytuacjach kierowca może na długo czas stracić prawo jazdy. Warto więc ich przestrzegać. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować swoją sprawę z policją lub pracownikami urzędu komunikacji, którzy podpowiedzą, co w takiej sprawie robić.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + trzynaście =