3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Różne

Pozwolenie środowiskowe – czym jest i jak je uzyskać?

Pozwolenie środowiskowe – czym jest i jak je uzyskać?

Każda firma musi regularnie radzić sobie z różnorodnymi zobowiązaniami natury formalnej. Jednym z nich jest tzw. pozwolenie środowiskowe, które w wielu przypadkach jest niezbędne w celu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Czym jest owo zezwolenie? W jaki sposób można je uzyskać? Odpowiadamy!

Czym jest pozwolenie?

Zezwolenie środowiskowe to nic innego, jak decyzja administracyjna zezwalająca działalności gospodarczej na wprowadzanie do środowiska naturalnego określonych substancji lub energii. Jedną z grup przedsiębiorstw zobligowanych do uzyskania zezwolenia są różnorodne zakłady przemysłowe.

Uzyskanie zezwolenia środowiskowego jest konieczne każdorazowo, jeżeli działalność przedsiębiorstwa przemysłowego prowadzi do wprowadzenia do środowiska wspomnianych wyżej substancji lub energii. Inaczej rzecz ujmując decyzja administracyjna jest konieczna, jeżeli firma:

  • odprowadza pyły oraz gazy do atmosfery,
  • odprowadza różnego rodzaju ścieki zarówno do wód, jak i ziemi,
  • w wyniku działalności wytwarza określoną grupę odpadów.

Warto mieć na uwadze, że uzyskanie zezwolenia środowiskowego wiąże się ze żmudnym procesem administracyjnym. Zakład przemysłowy może podjąć się uzyskania decyzji we własnym zakresie, aczkolwiek rozważniej jest skorzystać z pomocy prawnej doświadczonej kancelarii. Przykładem może być kancelaria Stanek&Parnters, która specjalizuje się w tego typu zagadnieniach.

Jaki organ jest odpowiedzialny za wydanie zezwolenia?

Wydanie indywidualnie dopasowanej decyzji, która podaje, w jaki sposób zakład może wykorzystywać środowisko uzależnione jest od lokalizacji. W znakomitej większości przypadków decyzja wydawana jest przez starostę lub przez prezydenta, jeżeli miasto funkcjonuje na prawach powiatu. Niemniej w niektórych sytuacjach za wydanie decyzji odpowiedzialny może być:
• marszałek województwa,
• regionalny dyrektor ochrony,
• organ ochrony środowiska właściwy do wydania decyzji
zatwierdzającej program gospodarowania odpadami wydobywczymi,
• wójt, burmistrz lub prezydent.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − 2 =