Mobbing w miejscu pracy

Zjawisko mobbingu, jak wynika z najnowszych badań, dotyka zazwyczaj kobiety. Polscy pracodawcy częściej odnoszą się w niewłaściwy sposób do pracowników płci żeńskiej. Z najnowszych badań wynika, że im większa różnica między stanowiskami zajmowanymi przez obie osoby, tym większa szansa na niewłaściwe zachowanie.

Występuje tez znaczna różnica między prywatnymi firmami czy korporacjami a tzw. „budżetówką”, gdzie o pracę bardzo ciężko. Prywatni przedsiębiorcy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że niezadowolony, poniżany pracownik, jeśli jest wykwalifikowany, bez problemu znajdzie pracę u konkurencji. Mimo to niektórzy szefowie nie rezygnują z upokarzania swoich podwładnych, ale robią to bardziej subtelnie. Zazwyczaj stosują przemoc psychiczną dbając o to, by nie było żadnych świadków. Wtedy pracownik uważa, że nie może rozwiązać stosunku pracy z winy pracodawcy, więc męczy się latami, nim w końcu zdecyduje się złożyć wypowiedzenie.

Niestety, zazwyczaj ta decyzja podyktowana jest silnym załamaniem nerwowym. Dlatego jeśli nasz szef traktuje nas w sposób, jaki nam nie odpowiada, zacznijmy od zwrócenia mu uwagi. Jeśli to nie poskutkuje, możemy zacząć starać się zgromadzić dowody przeciwko niemu, tak aby móc rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym. Jeśli pracodawca obraża nas jedynie słownie, wystarczy zaopatrzyć się w mini urządzenie nagrywające. Jeśli nie ufamy dyktafonowi w swoim telefonie, z pewnością z pomocą przyjdzie nam agencja detektywistyczna. Oni na pewno posiadają odpowiednie urządzenia.Pamiętajmy jednak, by ze zgromadzonych materiałów nie czynić narzędzia do szantażu.