3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Budownictwo i aranżacja

Kamień ogrodowy – zastosowania i kompozycje

Kamień ogrodowy – zastosowania i kompozycje

Nowoczesne ogrodnictwo już od bardzo dawna wykorzystuje w aranżacji kamień. Coraz więcej osób docenia drzemiący w nim potencjał. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się aktualnym „kamiennym” trendom ogrodniczym. W dzisiejszym artykule podzielimy się z Wami wnioskami, które udało nam się wyciągnąć na podstawie przeprowadzonych badań. Zapraszamy!

Zacznijmy od tego czy i dlaczego warto stosować kamień w ogrodzie?

Przede wszystko dlatego, że jest to materiał uniwersalny, trwały i ponadczasowy. W składach kruszyw można dzisiaj znaleźć najróżniejsze rodzaje, które do konkretnych kompozycji dobieramy na podstawie wielkości , struktury, kolory, ogólnej prezencji i pochodzenia.

Gdzie jednak kamień znajdzie swoje zastosowanie?

Tak naprawdę wykorzystanie kamienia jest ograniczone jedynie naszą kreatywnością. Możemy wykonać z nich piękne wypełnienie do coraz modniejszych w ostatnim czasie gabionów, wytyczyć teren pod ścieżki oraz kwiatowe rabaty, stworzyć podjazdy i skalniaki. Zanim jednak ostatecznie zdecydujemy gdzie nasze ponadczasowe kruszywo znajdzie swoje miejsce w ogrodzie przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom.

Pierwsze, co zwykle przychodzi na myśl to kamień elewacyjny
Jest to jeden z popularniejszych rodzajów wykorzystywanych w budownictwie. Przyozdabiamy nim ściany budynków, murki oraz elementy małej architektury znajdującej się w ogrodzie.

Doceniamy również bryły i głazy

Pozornie nie wyglądają estetycznie. Nieregularne kształty, nieprzyjemne dla oka barwy szarości i duża waga, która uniemożliwia samodzielne przemieszczanie na pierwszy rzut oka zniechęcają do stosowania brył oraz głazów. Niemniej jednak w połączeniu z roślinnością mogą one stworzyć niesamowitą, małą architekturę ogrodową, która finalnie prezentuje się nad wyraz imponująco.

Kamień ozdobny

To właśnie z niego możesz wykonać nowoczesne kosze, wspomniane już wcześniej gabiony, elementy dekoracyjne do donic oraz grillów a także murki oporowe. W każdym przypadku prezentują się naprawdę wyjątkowo. Jedynym warunkiem jaki trzeba spełnić to umiejętne dobranie kamienia ozdobnego do stylistyki panującej w ogrodzie. W składach kruszywa w tym zakresie znajdziemy między innymi otoczaki, grys oraz bazalt.

Kamień przetrwa długie lata bez żadnej pielęgnacji. Nie musimy martwić się, że zaszkodzi mu mróz, deszcz, śnieg czy inne warunki atmosferyczne. Nawet po dekadzie będzie prezentował się dokładnie tak samo, jak na samym początku. Ozdobi ogród w każdej porze roku i nigdy nie wyjdzie z mody. Tym właśnie przewyższa inne ozdoby, które stosujemy w swoich ogrodach.

Dodatkowo na temat kamieni ozdobnych i ich zastosowaniach możesz przeczytać odwiedzając stronę http://podolski-kruszywa.pl/kamienie-ozdobne/#

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − jeden =