Jak odzyskać ciepło?

W dzisiejszych czasach kwestia oszczędności energii jest bardzo istotna i prowadzi to stosowania różnorodnych rozwiązań technologicznych, których celem jest na przykład odzysk ciepła. Dzięki pozyskanej z procesów produkcyjnych i przetwórczych energii cieplnej można dodatkowo zasilać inne urządzenia, albo podgrzewać wodę, czy zasilać ogrzewanie.

Odzysk ciepła najczęściej przeprowadza się w klimatyzowanych budynkach, dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów rekuperacyjnych. Systemy wentylacyjne są obecnie instalowane w większości budynków mieszkalnych i użytkowych, dlatego przydatność oszczędzania energii jest w takich miejscach nieoceniona.

Najczęściej stosuje się właśnie centralne wentylacyjne z rekuperatorami, które odzyskują ciepło z powietrza wywiewanego z budynku i wykorzystują tę energię do ogrzania powietrza, które jest dostarczane z powrotem do budynku. Taka cyrkulacja energii cieplnej pozwala na odzysk ciepła i energii w niemal 95%. Dane liczbowe mówią same za siebie. Poza tym nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają czasowo zawieszać, czy wstrzymywać działanie urządzeń, na przykład w okresie letnim, kiedy zapotrzebowanie na ogrzewanie powietrza jest mniejsze.

Stosowanie różnych metod odzysku ciepła ma nie tylko znaczenie finansowe i oszczędnościowe, ale posiada również walory zdrowotne i ekologiczne. Powietrze ogrzewane mechanicznie przez energię cieplną pochodzącą z wydalanego powietrza pozbawione jest kurzu i grzybów, przez to bardziej przyjazne dla zdrowie. Można dodatkowo zastosować filtry, czy nawilżacze, które oczyszczą powietrze i sprawią, że będziemy przebywali w zdrowszym otoczeniu. Poza tym ze względu na odzysk ciepła, mniejsze jego ilości są emitowane do atmosfery, co zmniejsza efekt cieplarniany działający destrukcyjnie na klimat. Jeśli tak niewiele jest potrzebne, by dbać o środowisko, to warto podjąć takie działania.

Jak widać odzysk ciepła posiada wiele zalet, dlatego warto zastanowić się nad wdrożeniem rozwiązań technologicznych, które pozwolą nam na uzyskanie tego efektu.