Jak kontrolować domowy budżet?

Mówisz, że pieniądze się Ciebie nie trzymają. Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak się dzieje? Czemu tak trudno Ci odmówić sobie kolejnej szminki czy pary butów?

Jak kontrolować wydatki?

Niektórzy mają nawyk kolekcjonowania przedmiotów – kosmetyków, ubrań, dodatków. Ciągłe kupowanie wypływa u nich z bardziej chęci posiadania kolejnego przedmiotu w kolekcji niż z rzeczywistej potrzeby. Zazwyczaj szaleństwo zakupowe rozpoczynają, aby nagrodzić się za osiągnięty sukces lub przeciwnie – pocieszyć po porażce. Po wyjściu ze sklepu chwilowo odczuwają wyrzuty sumienia – zdają sobie sprawę, że wydali pieniądze niepotrzebnie, ale jak najszybciej zagłuszają w sobie to uczucie. Nawyk zakupów po sukcesie lub porażce może być zgubny, ponieważ grozi to kompulsywnym kupowaniem po każdym, nawet najsłabszym smutku/radości. Niesie to również za sobą ryzyko uzależniania poczucia własnej wartości od posiadanych i kupowanych rzeczy. Gdy zakupy nie zostaną dokonane, mózg odbierze to jako sygnał „nie zasłużyłaś na to”, co może spowodować poważne problemy z samooceną.

Jak w takim razie radzić sobie z początkami zakupoholizmu? Co robić, by kontrolować wydawanie pieniędzy i nie powiększać i tak już sporej kolekcji przedmiotów, z których nie korzystamy? W najcięższych przypadkach pomaca psychoterapia – regularne sesje z psychologiem, który stara się poprawić samoocenę osoby uzależnionej od zakupów.W mniej zaawansowanych przypadkach pomoże np. ustalenie bardzo niskiego limitu dziennych wydatków na karcie płatniczej i noszenie przy sobie niewielkiej ilości gotówki – wtedy niemożliwe będzie zatracenie się w zakupach.

Nie zaszkodzi również zrobienie dokładnego przeglądu posiadanych ubrań, butów i dodatków i pozbycie się części z nich, najlepiej tych najrzadziej używanych. Niepotrzebne części garderoby można wystawić na aukcję w popularnych serwisach lub na portalach zakupowych – wtedy zwróci nam się chociaż niewielka cześć wydatków.