Instalacja LPG w samochodach – Wady i zalety

Instalacje gazowe w Krakowie - EkoCarsBIS

Wszystko ma swoje mocniejsze i słabsze strony, montowanie instalacji gazowej w samochodzie również. Spróbujmy zbadać, jakie atuty i wady ma LPG. System ten instaluje się zasadniczo z dwóch głównych powodów. Dla oszczędności i przez dbałość o ekologię.

Trzeba jednak pamiętać o dwóch aspektach. Z powodu kosztu samej instalacji, jeśli LPG nie jest zainstalowane fabrycznie, oszczędność jest nieco odłożona w czasie. Zasługi gazu w samochodzie dla ekologii natomiast nie są jeszcze doceniane.

Plusy

Największym walorem instalacji gazowej w samochodzie jest oszczędność, bo gaz jest tańszy od innych paliw napędowych. Im więcej się jeździ, tym więcej oszczędza – względem benzyny czy oleju napędowego. Większy kilometraż przybliża też czas, kiedy zwróci się koszt ewentualnego montażu LPG. Niedoceniany jest jeszcze w Polsce czynnik ochrony środowiska związany z LPG. Ten aspekt nie jest jeszcze wspierany przez krajowe ustawodawstwo. Wiele państw Europy posiada rozmaite preferencje i ulgi dla autogazu, a ograniczenia wjazdu do centrów miast nie dotyczą tego rodzaju napędu.

Jeszcze zalety

Silnik działający na paliwie gazowym jest bardziej elastyczny i pracuje ciszej. Dzieje się tak między innymi dlatego, że paliwo gazowe posiada wysoką liczbę oktanową. Zapewnia to miękką i płynną pracę silnika. Ten walor jest szczególnie istotny podczas jazdy w mieście. Wówczas to częściej się zatrzymujemy i ruszamy, a ewentualny hałas jest jednym z elementów zanieczyszczenia środowiska.

Napęd gazowy jest układem niejako dodatkowym. Praktycznie więc mamy dwa zbiorniki paliwowe. Dzięki temu zwiększa się odległość możliwa do przejechania bez tankowania. Mniejszym problemem staje się perspektywa braku stacji. Silnik zasilany paliwem LPG jest też bardziej trwały, choć jeszcze kilkanaście lat temu uważano odwrotnie.

Minusy

Instalacja LPG w samochodzie oczywiście posiada też ujemne strony. Za jedną z nich można uznać konieczność dodatkowego serwisowania. Prawidłowo zamontowany i użytkowany system gazowy nie powinien jednak powodować, że będą to duże nakłady czasowe i finansowe. Kolejnym kosztem dodatkowym jest droższy przegląd rejestracyjny. Kontrola taka odbywa się podczas corocznego przeglądu całego samochodu. Wymaga jednak dodatkowej opłaty. Obecnie jest to więcej o 63 zł w przypadku samochodu osobowego. Kolejny minus dodatkowej instalacji to fakt, że zbiornik na gaz zabiera miejsce w przestrzeni bagażowej Za wadę można uznać też to, że na niektórych parkingach podziemnych obowiązuje zakaz wjazdu i parkowania dla samochodów z instalacją LPG.

Pomimo wielu wad, ale jednocześnie dużej liczby niekwestionowanych zalet, duże grono kierowców decyduje się na montaż LPG. Jakość instalacji oraz precyzja wykonanego montażu jest w tym przypadku sprawą kluczową.