Fascynacja kosmosem

Z czasem ludziom udało się dotrzeć na księżyc i pozostawić na nim flagę. Dalsze wyprawy są tylko póki co w sferze wyobraźni. To co w zasadzie wiemy o kosmosie, czerpiemy z obserwacji teleskopami kosmicznymi oraz sondami, które kierujemy w różne kierunki kosmosu z nadzieją na spotkanie czegoś niezwykłego, w tym również obcego życia, czy cywilizacji podobnej do naszej.

Fascynacja kosmosem wśród ludzi trwale zapisała się w kulturze. Powstało mnóstwo filmów, seriali dotyczących podróży w kosmos i eksploracji tego co nie znane. Najpopularniejsze seriale z lat 60-tych to seria „Star Trek”. Z nowszych zapewne „Gwiezdne Wrota”, który powstał na bazie filmu pełnometrażowego.

Do pewnego czasu w loty na orbitę udawali się głównie astronauci NASA, lub innych organizacji kosmicznych. W roku 2001 w kosmos, a ściślej mówiąc na między narodową stację kosmiczną poleciał milioner Dennis Tito. W kosmosie Tito spędził siedem dni, więc dosyć sporo czasu, za które to dni zapłacił ok. 20 milionów dolarów. Milioner nie był ostatnim, który postanowił odwiedzić przestrzeń kosmiczną, za nim w ślad idzie coraz więcej naśladowców.

Z czasem obserwacji kosmosu teleskopami wyróżniliśmy wiele ciał niebieskich. Między innymi rozpoznajemy gwiazdy, planetoidy czy galaktyki z bardzo odległych miejsc w kosmosie. Wszystkie te zjawiska są bardzo efektowne i dają poczucie przeżywania, czegoś niezwykłego, bo przecież niezwykłe jest to co nieznane poza naszą planetą, to co jeszcze nie poznane i nie zbadane.