3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

Zdrowie i uroda

Czy jestem alkoholikiem?

Czy jestem alkoholikiem?

Picie alkoholu jest w Polsce usankcjonowane, a wręcz wymagane, obyczajowo. Zwłaszcza w niektórych domach bez obecności alkoholu nie może obyć się żadna uroczystość, nawet o charakterze religijnym. Alkohol jest też nieodzownym elementem wszelkich spotkań towarzyskich, a nawet biznesowych, wiele osób sięga też po niego bez okazji, pijąc na przykład wieczornego drinka na rozluźnienie. Korzystanie z tych okazji i częste picie alkoholu może sprawić, że nawet nie zauważy się, jak wpadnie się w nałóg. Jak to rozpoznać?

Czy to już nałóg?

Pierwszym symptomem tego, że wpada się w alkoholizm, jest niemożność obycia się bez alkoholu. Jeśli nie można się bez niego bawić czy zrelaksować, czy też w sytuacjach problemowych zaczyna się marzyć o drinku, jest to już sygnał do niepokoju. W kolejnym stadium osoby uzależnione od alkoholu zaczynają go spożywać w dużych ilościach, gdyż jeden drink czy kieliszek wina już nie wystarczają. Czasem jednak nawet na tym etapie nie daje się jasno poznać, że ma się problem. Na pewno zaś należy to zrobić, gdy zauważy się, że ukrywa się fakt alkoholu przed innymi, na przykład chomikując puste butelki. Jest to najlepszy dowód na to, że osoba uzależniona w głębi duszy wie, że ma problem.

Co można zrobić?

Im wcześniej zacznie się walkę z uzależnieniem, tym lepiej, zwłaszcza że choroba alkoholowa nie tylko niszczy psychikę, ale też bardzo poważnie uszkadza organizm. Niezbędne jest więc leczenie alkoholizmu, przy tym właściwe. Osoby uzależnione często są przekonane, że w pełni nad tym panują i wystarczy tylko silna wola, by przestać pić. Warto jednak pamiętać, że alkohol jest substancją uzależniającą bardzo silnie, nie tylko psychicznie, ale też fizycznie, więc próby samodzielnego pokonania tego nałogu zwykle skutkują jeszcze większym pogrążaniem się w nim. Najlepiej będzie więc od razu skorzystać z fachowej pomocy. Można z niej korzystać na różne sposoby, najlepsze efekty daje jednak leczenie w prywatnym ośrodku, dającym gwarancję opieki wysokiej jakości, a także komfortowym.

Leczenie alkoholizmu Kraków

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − 4 =