Charakterystyka dobrego rehabilitanta

Rehabiltiacja w Krakowie

Jeszcze kilkanaście lat temu zawód rehabilitanta kojarzył się przede wszystkim z pomocą ofiarom wypadków, osobom niepełnosprawnym czy tym po zabiegach chirurgicznych, aby mogły wrócić do pełnej sprawności. Dziś wiadomo, że rehabilitacja jest skuteczna również w przypadku redukcji niektórych nawyków, wad wrodzonych, przy niwelowaniu przewlekłego bólu albo opóźnianiu występowania objawów chorób.

Wiadomo również, że bardzo często problemem jest nie dostęp do rehabilitacji jako takiej, ale wybór rehabilitanta, który faktycznie jest specjalistą w swojej dziedzinie. Do różnych typów rehabilitacji najlepiej byłoby wybierać rozmaitych specjalistów, którzy interesują się wąską dziedziną. Sprawdźmy, jakie cechy powinien mieć dobry rehabilitant, aby można mu było zaufać na drodze do powrotu do sprawności.

Rehabiltiacja w Krakowie

Empatia, uprzejmość i otwartość

W zawodzie fizjoterapeuty czy rehabilitanta teoretycznie najważniejszymi cechami wydają się być przygotowanie teoretyczne i praktyczne do wykonywanego zawodu. W praktyce jednak równie istotne jest to, aby rehabilitant rozwijał się w dziedzinach kontaktów międzyludzkich. Nikt, kto nie ma wykształconej empatii i nie przepada za towarzystwem ludzi nie będzie w stanie realizować się w tym zawodzie, nawet w sytuacji, gdy pozna doskonale wszelkie techniki. Empatia jest jedną z najważniejszych cech rehabilitanta, a umiejętność przekonywania pacjentów oraz motywowania ich do treningów to niezbędne elementy charakteru pracy takiej osoby. Bardzo często niezbędne jest również uprzejme, nawet jeśli dość stanowcze podejście do pacjentów cierpiących na rozbudowane schorzenia i przewlekłe choroby – tak, aby rehabilitant był w stanie motywować do ćwiczeń i wymagać ich realizacji, zachowując przy tym podstawy empatii dla cierpienia danego pacjenta.

Rozwijanie zdolności

Niemniej istotne jest to, aby fizjoterapeuta czy rehabilitant nie poprzestawał na wiedzy zdobytej podczas dążenia do posiadania uprawnień zawodowych – zwłaszcza, że w tej dziedzinie wiedza ta często i szybko może okazać się przestarzała. Istotne jest, aby rehabilitant albo specjalizował się w ogólnej fizjoterapii i zdobywał doświadczenie w rozmaitych ośrodkach, związanych zarówno ze środowiskiem szpitalnym, jak i np. własną działalnością czy obiektami SPA, albo posiadał skonkretyzowaną specjalizację. W tym drugim przypadku może to być np. rehabilitacja związana z ginekologią i urologią, rehabilitacja wczesna dzieci czy inne dziedziny, które wymagają skupienia na zasadach pracy związanych z konkretnymi dolegliwościami.

Więcej informacji na temat rehabilitacji przy konkretnych urazach i kontuzjach można przeczytać na stronie Rehabilitacja97.