3-14

Wiele ciekawych artykułów o rozwinięciu liczby PI i nie tylko

3-14.plPrzemysł i technologie

Bezpieczna praca na wysokości

Bezpieczna praca na wysokości

Praca na wysokości należy do najniebezpieczniejszych. Jeśli ktoś mówi o wysokości niebezpiecznej, zazwyczaj ma na myśli pracę na dachach lub alpinizm przemysłowy (praca na linie na zewnątrz budynków i instalacji). Jak się jednak okazuje już upadek z 1,5 m wysokości może mieć skutek trwałego uszczerbku na zdrowiu, a jeśli upadniemy wyjątkowo niefortunnie, nawet śmiertelny. Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo w pracy na wysokości.

Jak zadbać o bezpieczną pracę na wysokości?

Jeżeli idzie o bezpieczną pracę na wysokości możemy, a nawet musimy spełnić trzy podstawowe kryteria:

  • badania lekarskie;
  • przestrzeganie przepisów;
  • odpowiedni sprzęt.

Jeżeli zastosujemy w naszej firmie te trzy wytyczne, to ani nasi pracownicy ani my sami, nie będziemy musieli mieć nieprzyjemności.

1. Badania lekarskie

Każda osoba, która nawet potencjalnie może wykonywać prace na wysokości, musi przejść pod tym kątem badania lekarskie. Tym bardziej musi być to bezwzględnie przestrzegane, jeśli osoba pracuje na wysokości w trybie ciągłym.

2. Przestrzeganie przepisów

Przestrzeganie przepisów jest dla właściciela firmy zabezpieczeniem, na wypadek kontroli oraz ewentualnego wypadku. Dla pracownika to podstawa zachowania zdrowia oraz życia. Praca na wysokościach wymaga odpowiedniego przeszkolenia. W niektórych wypadkach również alpinistycznego.

3. Odpowiedni sprzęt

Odpowiedni sprzęt do pracy na wysokościach to rzecz, która może uratować zdrowie oraz życie niezależnie od przeszkolenia oraz odbytych badań. Nawet jeśli wykonujemy pracę relatywnie nisko, warto używać zamiast drabin podestów. Ryzyko upadku z podestu z barierkami jest minimalne, natomiast drabiny pod wieloma względami są najczęstszą przyczyną wypadków. Jeżeli idzie o pracę nieco wyżej, to bezwzględnie potrzebne są atestowane liny, uprzęże alpinistyczne, szelki, kaski oraz inny asortyment, dopasowany do aktualnych potrzeb. Warto również wspomagać się wciągnikami linowymi osobowymi. Dzięki ich użyciu minimalizujemy ryzyko wypadku, podobnie jak przy użyciu podestów zamiast drabin.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 13 =